Bliżej do emerytury

Kobiety będą mogły przejść na emeryturę w wieku 60, mężczyźni – 65 lat. To powrót do zasad sprzed 2013 roku. Wówczas Sejm zdecydował, że wiek emerytalny ma być systematycznie podwyższany – docelowo do 67 lat, zarówno dla pań, jak i panów.

Reklama

Dlatego od 1 października 2017 roku na emeryturę będą mogły przejść kobiety w wieku od 60 do 61 lat i 4 miesięcy oraz mężczyźni w wieku między 65 a 66 lat i 4 miesiące. Dotyczy to osób ubezpieczonych w ZUS, rolników z KRUS, sędziów i prokuratorów. Nowe przepisy nie objęły kobiet, które pracują jako prokuratorzy i sędziowie oraz nauczycieli akademickich.

Nie znaczy to jednak, że te grupy zawodowe nie będą mogły skorzystać z obniżenia wieku emerytalnego. Rząd zapowiedział, że niebawem zostaną uchwalone stosowne przepisy. Nie będzie zmian w przepisach emerytalnych dla służb mundurowych.

Rolnicy będą przechodzić na emeryturę na tych samych zasadach, jak osoby ubezpieczone w ZUS – o ile przez 25 lat opłacali składki emerytalno-rentowe. Tak więc skasowany zostanie przywilej pozwalający przechodzić rolnikom wcześniej na emeryturę (paniom w wieku 55, mężczyznom 60 lat), jeśli udokumentowali 30 lat odprowadzania składek.

Dla wielu osób możliwość wcześniejszego zakończenia życia zawodowego jest kuszącą perspektywą. Ale ma to i złe strony. Gdy będziemy korzystać z obniżonego wieku emerytalnego, świadczenia będą dużo niższe, niż gdybyśmy pracowali do 67. roku życia. Dotyczy to zwłaszcza kobiet.

Powodem jest niższa suma składek zgromadzonych na naszych indywidualnych kon tach w ZUS. Zasada jest prosta – mniej składek – to niższa emerytura. Złagodzi to podwyższenie minimalnej renty i emerytury (patrz: ramka). Obecne przepisy przewidują emerytury częściowe.

W praktyce na razie mogą z nich korzystać jedynie mężczyźni urodzeni po 31 grudnia 1948 roku., którzy mają ukończone 65 lat i udowodnili 40 lat pracy. P

anie możliwość skorzystania z tych świadczeń zyskałyby dopiero w 2021 roku. Ale nie zyskają, bo według nowych przepisów emerytury częściowe mają zostać zlikwidowane w momencie obniżenia wieku emerytalnego.

Świadczenia minimalne

Świadczenia minimalne. Obecnie minimalna kwota emerytur, rent rodzinnych i z tytułu całkowitej niezdolności do pracy to 882,56 zł (brutto). Od 1 marca 2017 roku najniższe tego typu świadczenia zostaną podniesione do 1000 zł brutto (854 na rękę).

Minimalne renty socjalne wzrosną o 98,65 zł (do 840 zł), a najniższe renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy z 676,75 zł do 750 zł. Aby otrzymać zagwarantowaną minimalną emeryturę, panie muszą mieć udokumentowane 20, a panowie 25 lat pracy.

Przy tym okresy nieskładkowe nie mogą przekroczyć 1/3 okresów składkowych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Emerytura

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Wojciech Szeląg – specjalista od ekonomii i dziennikarz Polsat News – w przystępny sposób wyjaśnia, co zmieni się od 2017 roku w naszych emeryturach. I dlaczego na tym stracimy. więcej