Co ze środkami z OFE po przejściu na wcześniejszą emeryturę?

Jestem na wcześniejszej emeryturze nauczycielskiej. Należałam do OFE. W ZUS-ie poinformowano mnie, że nie otrzymam zgromadzonych przez siebie środków w OFE. Czy ZUS ma rację? Bogusława, 55 lat, Lublin

Tak, składki przekazane do OFE nie mogą być Pani wypłacone, bo zostały przekazane za pośrednictwem ZUS, do budżetu państwa. Tylko pod tym warunkiem mogła Pani uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury.

Osoba, która chce skorzystać z wcześniejszego świadczenia, musi bowiem zrezygnować z członkostwa w OFE. W przeciwnym razie na emeryturę trzeba czekać do czasu osiągnięcia odpowiedniego wieku.

Reklama

Art. 50 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (DzU nr 162/1998, poz. 1118).

Ważna rada: szczegółowe informacje o zasadach przechodzenia na wcześniejszą emeryturę uzyska Pani na infolinii ZUS-u: 801 400 987 (pon.–piątek, w godz. 7.00-18.00).

Marcin Nagórek - radca prawny

Artykuł pochodzi z kategorii: Emerytura

Naj
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Moja mama, emerytka, wzięła pożyczkę. Nie przyznała mi się, chciała być samodzielna… – opowiada pani Teresa. – Dopiero po niewczasie pokazała mi umowę, której elementem było, między innymi... więcej