Czy emeryci mogą pracować zarobkowo?

Przeszłam niedawno na emeryturę i chciałabym dorobić jako niania. Nie wiem tylko, czy nie narobię sobie kłopotów. Grażyna, 65 lat, Poznań

Zdjęcie

Ważne także, by po zakończeniu roku kalendarzowego rozliczyć się z ZUS-em z zarobków. /123/RF PICSEL
Ważne także, by po zakończeniu roku kalendarzowego rozliczyć się z ZUS-em z zarobków.
/123/RF PICSEL

Osoby, które osiągnęły już pełny wiek emerytalny, mogą dorabiać bez żadnych ograniczeń. Świadczenia będą im wypłacane w całości bez względu na wysokość dodatkowych dochodów. Inaczej wygląda sytuacja wszystkich, którzy skorzystali z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Te osoby muszą o podjęciu pracy poinformować ZUS. Zgłoszenia można dokonać telefonicznie, ale lepiej zrobić to na piśmie. Istnieją też limity zarobkowe dla osób, które dorabiają, będąc na wcześniejszej emeryturze. Jeśli emeryt chce zachować 100 procent świadczenia emerytalnego, nie może zarobić kwoty wyższej niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Skąd wiadomo, jaka to kwota?

Reklama

Co kwartał ogłasza ją prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Limity zmieniają się od 1 marca, 1 czerwca,  1 września i 1 grudnia każdego roku. Obecnie, jeżeli miesięczne zarobki nie przekraczają 2838,50 zł brutto, nie ma się czego obawiać. Jeśli jednak dochód będzie wyższy, ZUS dokona kalkulacji i pomniejszy świadczenie. Jeśli pensja będzie przekraczać 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w tym kwartale jest to 5271,40 zł brutto), wypłacanie emerytury zostanie zawieszone aż do chwili ustania umowy o pracę.

Ważne także, by po zakończeniu roku kalendarzowego rozliczyć się z ZUS-em z zarobków. Robimy to najpóźniej do końca lutego, za poprzedni rok. Jeśli od pensji odprowadzane są składki ubezpieczeniowe, często to pracodawca lub zleceniodawca powiadamia o tym ZUS. Wtedy emeryt nie musi tego robić, bo wystarczy, gdy zrobi to jedna ze stron.

Kto może dorabiać?

Bez jakichkolwiek ograniczeń i limitów mogą dorabiać nie tylko emeryci, którzy osiągnęli już pełny wiek emerytalny. Świadczenia będą wypłacane w całości niezależnie od zarobionej kwoty także osobom, które pobierają rentę z tytułu inwalidztwa wojennego.

Zasada ta obowiązuje również otrzymujących rentę po inwalidzie wojennym i wojskowych, którzy utracili zdolność do pracy z powodu swojej służby. W niektórych przypadkach z limitów zwalnia też umowa o dzieło.

Artykuł pochodzi z kategorii: Emerytura

Takie jest życie

Zobacz również

  • Windykator  śle listy z pogróżkami

    Jestem zadłużona w kilku bankach. Nie wszystkie długi spłacam w terminie i coraz częściej dzwonią do mnie windykatorzy. Jedna z firm przysyła mi listy i maile, w których się odgraża, że windykator... więcej