Czy od renty dożywotniej trzeba płacić podatek?

Myślałam o zawarciu z funduszem umowy o rentę dożywotnią w zamian za mieszkanie. Czy to prawda, że od renty będę musiała odprowadzać 19 proc. podatku? Sąsiadka tyle płaci - napisała Jadwiga Sz. z Podkarpacia.

Zgodnie z aktualnym orzecznictwem sądów administracyjnych, umowy o dożywocie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Choć umowa dożywocia ma charakter odpłatny, to jej specyfika nie pozwala na jednoznaczne wyliczenie przychodu na zasadach ogólnych przewidzianych w ustawie o PIT.

Reklama

Przychód zależy bowiem od długości życia, a tego nie sposób przewidzieć. W przeszłości rzeczywiście organy podatkowe miały w tej kwestii inne zdanie.

Z tego względu sąsiadka, która wcześniej zawarła umowę dożywocia, może płacić podatek dochodowy. W takim przypadku warto wystąpić do urzędu skarbowego o zaniechanie pobierania PIT, ew. zwrot nadpłaty.

Artykuł pochodzi z kategorii: Emerytura

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Słyszałam, że znowu mają być zmienione przepisy emerytalne. Czy to prawda, że obniżono ponownie wiek emerytalny? Podobno nie wszyscy będą mogli z tego skorzystać? Jestem nauczycielką i martwię się,... więcej