Dorabianie: jak to wpływa na świadczenie

Osoba, która jest na wcześniejszej emeryturze i dorabia, ma obowiązek rozliczać się z ZUS-em z dodatkowych przychodów.

Korzyści, gdy masz ukończony wiek emerytalny. Po pierwsze: masz prawo dorobić do tej emerytury bez żadnych ograniczeń kwotowych. Po drugie: pracując i płacąc składki do ZUS, możesz liczyć na podwyższenie emerytury. Im więcej zarobisz, tym wyższe składki zasilają twoje konto w ZUS, co oznacza też podwyżkę emerytury.

Wskazówka: ZUS może dokonać przeliczenia emerytury raz w roku na wniosek pracującego emeryta. Powinnaś więc samodzielnie wystąpić o to do ZUS. Ale uwaga! Z przeliczenia nie mogą skorzystać emeryci, którzy dorabiają na umowach, od których nie są opłacane składki do ZUS (np. umowy o dzieło).

Reklama

Jesteś na wcześniejszej emeryturze? Też dorobisz, ale z ograniczeniami. Po pierwsze: musisz informować ZUS o dochodach, jakie będziesz osiągać z etatu i zlecenia. Po drugie: by nie stracić wypłacanej przez ZUS emerytury, nie powinnaś mieć dochodów wyższych niż 2846,90 zł brutto miesięcznie (to stanowi 70% przeciętnego wynagrodzenia).

Jeśli zarobki na wcześniejszej emeryturze przekroczą powyższą kwotę, ZUS zmniejszy emeryturę. A jeśli przekroczą 5287,10 zł, to ZUS zawiesi emeryturę.

Uwaga! Powyższe progi dochodowe dla wcześniejszych emerytów zmieniają się co kwartał.

Artykuł pochodzi z kategorii: Emerytura

Naj

Zobacz również

  • Jeśli martwisz się, że na emeryturze zamiast oddawać się pasjom i pomagać dorosłym już dzieciom, będziesz musiała dorabiać, nie czekaj, zacznij oszczędzać już dziś. Bezpiecznie, bez ryzyka i strat.... więcej