Emerytura częściowa – co to takiego?

Dowiedzieliśmy się z żoną, że od tego roku można przechodzić na emerytury częściowe. Na czym to polega? Kto może z nich skorzystać? Janusz z Płońska

Rzeczywiście, od 1 stycznia 2014 r. jest możliwość przejścia na emeryturę częściową przed ukończeniem podwyższonego wieku emerytalnego. Mogą z niej skorzystać kobiety mające ukończone 62 lata oraz mężczyźni po 65. roku życia, zanim osiągną przewidziany dla siebie wydłużony wiek.

Reklama

Ponadto muszą mieć okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące dla kobiet 35 lat, a dla mężczyzn 40 lat.

W praktyce oznacza to, że pierwszą grupą, która już teraz może się starać o emeryturę częściową, są panowie urodzeni w pierwszym kwartale 1949 r., ale przed osiągnięciem 65 lat i 5 miesięcy, bo tyle wynosi dla nich podwyższony wiek emerytalny.

Emerytura jest częściowa

W przypadku kobiet, to pierwsze będą się mogły ubiegać o nią te urodzone w pierwszym kwartale 1959 r., jednak przed ukończeniem 62 lat i jednego miesiąca (to ich wydłużony wiek). Będą więc mogły przejść na to świadczenie dopiero w 2021 roku.

Emerytura jest częściowa, bo wynosi połowę pełnej, opartej na tym, co sobie przez lata wypracowaliśmy w postaci składek emerytalnych i kapitału początkowego na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Oczywiście, uwzględnia się wszystkie waloryzacje.

Jeśli będzie to kwota mniejsza od najniższej emerytury, to niestety, ZUS jej nie podwyższy do tego poziomu.

Zalety świadczenia

Zaletą tego świadczenia jest to, że może je dostawać i ten, kto nie pracuje, i ten, kto pracuje. Co więcej, nie musi wcale rezygnować z zatrudnienia. I nie jest ważne, ile zarabia.

Później – po osiągnięciu swojego podwyższonego wieku – można przejść na emeryturę pełną (zmiana ta nie jest obowiązkowa). Jeśli pracowaliśmy, trzeba będzie odejść z etatu.

Trzeba jednak wiedzieć, że to pełne świadczenie będzie obliczane z kapitału pomniejszonego o kwoty wypłacone przez ZUS w czasie emerytury częściowej. Jeżeli więc dostało się w sumie np. 15 tys. zł, to tyle odliczą.

Przydatne informacje

Gdzie załatwisz swoje sprawy emerytalne? Wejdź na portal: www.zus.pl. Z menu wybierz „Obsługa klientów”, kliknij na „Dane adresowe jednostek ZUS”.

Tam znajdziesz najbliższe oddziały, inspektoraty i biura terenowe. Kontakt telefoniczny Konsultanci ZUS dyżurują w dni robocze od godz. 7-18.30. Numer telefonu: 801 400 987 i 22 560 16 00.

Artykuł pochodzi z kategorii: Emerytura

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Słyszałam, że znowu mają być zmienione przepisy emerytalne. Czy to prawda, że obniżono ponownie wiek emerytalny? Podobno nie wszyscy będą mogli z tego skorzystać? Jestem nauczycielką i martwię się,... więcej