Emerytura z ZUS dla rolników

Przez pewien czas opłacałem składki do ZUS a część z nich odprowadzana była do Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE). Od kilku lat jestem ubezpieczony w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). W jaki sposób będę miał w przyszłości wyliczoną emeryturę. Czy świadczenie dostanę tylko z KRUS? Mateusz z Wadowic.


Nie. Rolnicy, którzy są ubezpieczeni w KRUS, a w przeszłości opłacali składki na ZUS oraz OFE, mogą otrzymywać świadczenia z tych trzech źródeł. Pozwalają na to przepisy, które obowiązują od 2009 r.

Według nich, by otrzymać emeryturę rolniczą, trzeba przez co najmniej 25 lat opłacać składki do KRUS. Do tego okresu nie można zaliczyć okresów ubezpieczenia w ZUS. To nie znaczy, że składki, które trafiły na konto emerytalne w ZUS przepadają. W momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, przysługiwać będzie rolnikowi także emerytura z ZUS i to bez względu na długość stażu ubezpieczeniowego.

Reklama

Jej wysokość zależy od tego, jaka kwota pieniędzy została zgromadzona na koncie danej osoby w ZUS. Taka sama zasada dotyczy pieniędzy zgromadzonych na koncie emerytalnym w OFE. Przy czym emerytura z OFE, będzie wypłacana łącznie ze świadczeniem z ZUS.

Podstawa prawna: ustawa z 21 li- stopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz.U. z 2008 r., nr 228, poz. 1507).

Artykuł pochodzi z kategorii: Emerytura

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Moja mama, emerytka, wzięła pożyczkę. Nie przyznała mi się, chciała być samodzielna… – opowiada pani Teresa. – Dopiero po niewczasie pokazała mi umowę, której elementem było, między innymi... więcej