Jak i kiedy złożyć wniosek o emeryturę?

W przyszłym roku przechodzę na emeryturę. Czy powinnam złożyć 3-miesięczne wypowie dzenie, a potem wniosek do ZUS? Nie chcę znaleźć się w sytuacji, że umowa się skończy, a decyzji nadal nie będzie - martwi się Danuta z Janowa.

Zdjęcie

Wniosek o emeryturę można złożyć w ZUS w dowolnym momencie. /123/RF PICSEL
Wniosek o emeryturę można złożyć w ZUS w dowolnym momencie.
/123/RF PICSEL

Powinna Pani porozumieć się w tej sprawie z pracodawcą i ustalić z nim termin rozwiązania umowy o pracę. Mimo osiągnięcia wieku emerytalnego może Pani nadal pracować! Jeśli, rzecz jasna, chce Pani tego, a pracodawca wyrazi zgodę.

Wniosek o emeryturę może Pani złożyć w ZUS w dowolnym momencie, dołączając dokumenty o stażu pracy i zarobkach. Jeśli spełnia Pani warunki, ale nadal pracuje, to ZUS wyda decyzję o przyznaniu emerytury i zawiesi jej wypłatę. Zacznie ją wypłacać, gdy złoży Pani o to wniosek i dołączy świadectwo pracy.

Reklama

Aby uniknąć sytuacji, kiedy już Pani nie pracuje, a ZUS jeszcze nie przyznał emerytury, warto złożyć wniosek o jej przyznanie jeszcze w trakcie zatrudnienia. Podstawa prawna: art. 35 § 1–3 k.p.a. (DzU nr 30/1960, poz. 168 ze zmianami).

Maciej Raszewski główny specjalista ZUS

Artykuł pochodzi z kategorii: Emerytura

Naj

Zobacz również

  • Za dziewięć miesięcy znów stanie się dostępna dla obywateli wcześniejsza emerytura. Ale to jest tylko przywilej. I wcale nie trzeba z niego skorzystać. więcej