Kapitał początkowy: Co to jest

ZUS wylicza i przelicza kapitał tylko na nasz wniosek.

Wszyscy, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 r. i opłacali składki na ubezpieczenie społeczne lub pracowali przed 1999 r., przy wyliczaniu emerytury muszą mieć obliczony kapitał początkowy. Wyjaśniamy czym jest ten kapitał i jak ZUS go wylicza.

Reklama

1 stycznia 1999 r. weszła w życie reforma emerytalna i od tego momentu nasze składki na ubezpieczenie emerytalne są zapisywane na indywidualnych kontach w ZUS (i zazwyczaj także w OFE). Wyliczenie kapitału początkowego to próba oszacowania, ile na własną emeryturę odłożył każdy zatrudniony przed tym terminem. Kapitał początkowy można wyliczyć w każdym momencie, niekoniecznie tuż przed przejściem na emeryturę. Warto to zrobić jak najszybciej.

Musimy dostarczyć do ZUS dokumenty

Dlaczego? To my musimy dostarczyć do ZUS dokumenty potwierdzające, że byliśmy zatrudnieni i informujące o naszych zarobkach (ich spis jest w ramce). Wiele osób takich dokumentów nie ma i musi je odszukać. A z każdym rokiem jest to coraz trudniejsze. Wiele firm likwiduje bowiem działalność, upada, zmienia nazwy albo łączy się z innymi. Dokumenty pracownicze takich firm trafiają w różne miejsca. ZUS opracował i udostępnił na swojej stronie bazę wspomagającą ich poszukiwanie (zus.pl//DokumentOkresowZatrudnienia.pdf). Wysokość kapitału początkowego może być ustalona:

z kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych z całego okresu zatrudnienia przed 1999 r.; z 20 lat kalendarzowych, dowolnie wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu przed 1999 r.; z rzeczywistego okresu podlegania ubezpieczeniu, jeśli np.: nie możemy udowodnić 10 kolejnych lat ubezpieczenia.

Zmieniły się przepisy

Ten pierwszy sposób jest bardzo istotny i może mieć duże znaczenie dla osób, które już mają wyliczony kapitał początkowy. Do września 2012 r. można było bowiem składać wniosek o wyliczenie kapitału początkowego na podstawie zarobków z 10 kolejnych lat pracy z okresu 1980-89.

Potem zmieniły się przepisy i teraz można wskazać do obliczenia kapitału dowolnych kolejnych 10 lat całego życiorysu zawodowego przed 1 stycznia 1999 r.

W liście trzeba odnotować znak sprawy

Dla niektórych osób zmiana lat wziętych pod uwagę przy wyliczaniu kapitału może być bardzo korzystna finansowo i wówczas mogą wystąpić o ponowne jego przeliczenie. Wówczas trzeba wysłać do ZUS list następującej treści: Proszę o ponowne wyliczenie kapitału początkowego ze względu na... (tu podajemy powód).

W liście trzeba też odnotować znak sprawy – numer jaki znajdziemy w piśmie informującym nas o wysokości naliczonego kapitału początkowego. Mogą to zrobić zarówno osoby czynne zawodowo, jak i pobierające już emeryturę.

Konsultacja: Prawnik Adrianna Łuczak

Artykuł pochodzi z kategorii: Emerytura

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Za dziewięć miesięcy znów stanie się dostępna dla obywateli wcześniejsza emerytura. Ale to jest tylko przywilej. I wcale nie trzeba z niego skorzystać. więcej