Kiedy emeryt ma zgłosić zarobki?

Przeszłam na emeryturę, ale wciąż dodatkowo pracuję. Moja koleżanka, która dorabia do renty, musi zawsze na początku roku zgłaszać do ZUS swoje zarobki. Czy ja też mam taki obowiązek?  Eliza z Inowrocławia.

Jeśli osiągnęła Pani wiek emerytalny, nie musi Pani informować ZUS-u o swoich przychodach. Byłoby to konieczne jedynie w dwóch wypadkach.

Pierwszy – gdyby przez poprzedni rok dorabiała Pani na podstawie umowy o dzieło (nie płaci się od niej składki na ZUS). Inne formy zatrudnienia (etat, umowa-zlecenie, umowa agencyjna) są bowiem objęte obowiązkiem ubezpieczeń.

Reklama

Drugi przypadek wymagający zgłoszenia do ZUS – gdyby najpóźniej w styczniu ubiegłego roku osiągnęła Pani powszechny wiek emerytalny. Chodzi bowiem o to, że od miesiąca, w którym ukończyła Pani wymagany ustawowo wiek, może już Pani dorabiać w każdej formie, bez ograniczeń.

Jeżeli nie zaistniała żadna z tych dwóch sytuacji, trzeba się w ZUS-ie zdeklarować i niezwłocznie powiadomić go o rozpoczęciu zarobkowania w formie objętej ubezpieczeniem. Co dalej?

Po upływie roku kalendarzowego należy przedstawić dokument wykazujący Pani przychody z 12 minionych miesięcy. To zaświadczenie dostanie Pani od płatnika składek, czyli firmy, w której ma Pani etat lub zlecenie. Pracodawca sam powinien je wystawić, ale lepiej tego dopilnować (jeśli prowadzi Pani własną firmę, oświadczenie pisze Pani sama).

Termin złożenia informacji do ZUS-u mija o północy ostatniego dnia lutego. Osoby, które jeszcze nie osiągnęły wieku emerytalnego (na wcześniejszej emeryturze) muszą uważać na wysokość zarobków.

Przydatne informacje

Na wcześniejszej emeryturze można zarobić 2762,73 zł (70% przeciętnej pensji w Polsce za ostatni kwartał). Jeżeli przekroczysz tę granicę, jednak nie uzyskasz więcej niż 5063,93 zł, nastąpi zmniejszenie emerytury o kwotę przekroczenia. Wyższe zarobki powodują zawieszenie prawa do świadczeń.

Emeryci, którzy osiągnęli wymagany ustawą wiek, mogą dorabiać bez ograniczeń.

Porad udziela prawnik Zbigniew Rogalski

Artykuł pochodzi z kategorii: Emerytura

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • W nowej ustawie o obniżeniu wieku emerytalnego nie ma zakazu dorabiania. To ważne dla osób pobierających małe świadczenia z ZUS. więcej