Kiedy ZUS może zawiesić emeryturę

ZUS zawiesił twoją emeryturę dlatego, że łączyłeś ją z pracą na etacie? Musi oddać te świadczenia i to wraz z odsetkami. Niestety, ZUS nie będzie o tym informować. Wniosek trzeba złożyć samemu.

Reklama

Dotyczy to osób, które od stycznia 2009 r. osiągnęły wiek emerytalny i mogły otrzymywać emeryturę, jednocześnie dalej pracując. Wprowadzono jednak nowe przepisy, według których emeryci, jeśli chcieli dostawać emeryturę, musieli do końca września 2011 r. dostarczyć świadectwa pracy potwierdzające zwolnienie się z firmy.

Wstrzymana wypłata świadczeń

Jeśli tego nie zrobili, wypłata świadczeń została wstrzymana. I właśnie te wstrzymane świadczenia ZUS zaczął niedawno wypłacać. Można otrzymać emerytury zawieszone od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. (tego dnia wszedł w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zawieszonych świadczeń).

Co bardzo ważne, ZUS musi uwzględnić waloryzację emerytur oraz oddać je z odsetkami.

Z tym, że odsetki naliczane będą do 19 lutego 2014 r. Nie ma żadnych terminów na złożenie wniosku. Można to zrobić już teraz, za miesiąc albo za dwa lata. We wniosku muszą się znaleźć: twoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer emerytury oraz adres oddziału ZUS.

Wypłata emerytury zawieszonej

Trzeba zaznaczyć, że wniosek dotyczy wypłaty emerytury zawieszonej w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. wraz z odsetkami.

Osoby, które do 31 października 2011 r. nie ukończyły wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), a kontynuowały zatrudnienie, muszą dołączyć do wniosku zaświadczenie od pracodawcy o wysokości przychodów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Emerytura

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Jakie skutki dla pracowników ma ustawa obniżająca wiek emerytalny i od kiedy będą obowiązywały nowe przepisy? Grażyna z Kołobrzegu więcej