Nowe emerytury – co musisz wiedzieć?

W 2017 roku czekają nas duże zmiany w świadczeniach emerytalnych. Sprawdź, jakie.

Reklama

Nowelizacja zmniejszają ca wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet oraz 65 dla mężczyzn została już podpisana przez prezydenta. Przepisy zaczną obowiązywać od 1 października 2017 r., ale reforma nie dotyczy wszystkich. Kobiety, które urodziły się przed 1 lipca 1956 r. i mężczyźni urodzeni przed 1 lipca 1951 r. nabędą prawo do emerytury na dotychczasowych zasadach, czyli w wieku odpowiednio 62 i 67 lat. Co zyskują młodsi pracownicy?

1. Niższy wiek emerytalny

Najważniejsze jest to, czy pracownik w dniu wejścia w życie ustawy będzie miał skończone 60 (u kobiet) lub 65 lat (u mężczyzn). Druga kwestia to staż pracy: panie będą musiały udowodnić 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych (a więc o 2 lata mniej niż obecnie), a panowie – bez zmian 25 lat.

Oznacza to, że jeśli urodziłaś się np. w październiku 1957 r. i pracujesz od 20 lat, już w październiku tego roku możesz zakończyć swoją aktywność zawodową i przejść na emeryturę.

2. Prawo wyboru

Ustawa mówi, że to pracownik decyduje, czy kontynuuje pracę, czy przechodzi na emeryturę. Warto przy tym pamiętać, że im dłużej pracujemy, tym większe świadczenie będzie nam przysługiwać. Największe różnice w wysokości emerytury dotyczą kobiet, jednak każdy musi rozpatrzyć swoją sytuację indywidualnie.

Dlatego najlepiej będzie, jeśli po spełnieniu warunków przejścia na emeryturę najpierw zwrócisz się do ZUS z prośbą o wyliczenie przysługującego Ci świadczenia.

3. Możliwość dorobienia

Przejście na emeryturę nie wyklucza również dalszej aktywności zawodowej. Co więcej – nie ma limitu dodatkowych zarobków. Uwaga! Nie możesz jedynie kontynuować pracy w ramach umowy ze swoim ostatnim pracodawcą – wówczas prawo do emerytury będzie zawieszone.

4. Ochrona przedemerytalna

Jeśli korzystasz z ochrony, która przysługuje osobom w wieku przedemerytalnym, nie musisz się niczego obawiać – nowe przepisy nic nie zmieniają w tej kwestii. Oznacza to, że nadal nie można zwolnić pracownika, któremu do emerytury brakują 4 lata. Dotyczy to zarówno osób, które obowiązuje dotychczasowy wiek emerytalny, jak również tych objętych nowymi przepisami.

5. Minimalna emerytura

W 2017 r. najniższa gwarantowana kwota emerytury zostanie podwyższona z 882, 56 zł do 1000 zł. Dotyczy to zarówno osób ubezpieczonych w ZUS, jak i rolników podlegających KRUS. Aby jednak mieć gwarancję, że otrzymasz tę kwotę, musisz wykazać 20 (kobiety) lub 25 (mężczyźni) lat okresu składkowego i nieskładkowego.

6. Waloryzacja

W 2017 roku wskaźnik waloryzacji emerytur wyniesie 100,73% – co oznacza, że świadczenia wzrosną 0,73%. W praktyce minimalna gwarantowana podwyżka wyniesie 10 zł.

7. Mniej dla komornika

Do tej pory komornik mógł zająć maksymalnie 50% emerytury. Od 2017 r. wprowadzono zmianę. Dzięki niej w kieszeni emeryta zostanie 75% dochodu. Jeśli zatem otrzymujesz najniższą gwarantowaną kwotę, czyli 1000 zł, komornik zabierze Ci nie więcej niż 250 zł brutto.

8. Wcześniejsza emerytura i świadczenia przedemerytalne

Jeśli korzystasz z emerytury pomostowej lub świadczenia kompensacyjnego, będziesz mieć do tego prawo wyłącznie do osiągnięcia wieku emerytalnego. Ale spokojnie – ZUS przypomni Ci o tym, kiedy będziesz zbliżać się do 60 lub 65 lat.

Z prawa do wcześniejszej emerytury nadal mogą korzystać kolejarze, nauczyciele czy górnicy. Natomiast rolnicy – zgodnie z nowymi przepisami – muszą pracować dłużej – do 60 lub 65 lat, w zależności od płci.

Uwaga renciści

Obniżka wieku emerytalnego spowoduje, że renciści będą krócej pobierać świadczenie rentowe. Zyskają osoby, które przez ostatnie pięć lat poprzedzających badania lekarskie otrzymywały świadczenie, a do nowego obniżonego wieku emerytalnego będzie im brakować mniej niż pięć lat.

Po zmianie przepisów powinny one otrzymać rentę do dnia osiągnięcia nowego obniżonego wieku emerytalnego.

Artykuł pochodzi z kategorii: Emerytura

Dobry Czas

Zobacz również

  • Jeśli martwisz się, że na emeryturze zamiast oddawać się pasjom i pomagać dorosłym już dzieciom, będziesz musiała dorabiać, nie czekaj, zacznij oszczędzać już dziś. Bezpiecznie, bez ryzyka i strat.... więcej