Nowości w emeryturach w 2017 r. Kto dostanie więcej pieniędzy?

W 2017 roku będzie waloryzacja, ale, z dużym prawdopodobieństwem, wejdzie też w życie sporo zmian związanych z emeryturami i rentami. Prezentujemy proponowane nowości. Pamiętajmy, że to jednak na razie plany. Wszystko w rękach rządu...

Reklama

Zacznijmy od tego, co na pewno wiadomo. 1 marca 2017 roku będzie waloryzacja, jak co roku o tej porze. Jak wspomnieliśmy, gwarantuje nam to ustawa o emeryturach i rentach z ZUS. Jaka zaś będzie waloryzacja?

To jeszcze musi zatwierdzić Sejm. Na razie rząd planuje wariant: wszystkie emerytury i renty będą podniesione o 0,73 proc. (dla porównania w marcu 2016 r. było 0,24 proc.) Przykład. Osoba otrzymująca 1500 zł emerytury po waloryzacji miałaby 1510,95 zł. To oznacza, że gwarantowana podwyżka miałaby wynieść co najmniej 10 zł (mówimy o kwotach brutto).

Jakie świadczenia mogą wzrosnąć

Minimalne emerytury i renty mają być podwyższone do 1000 zł brutto. Ile zyskają emeryci: minimalna emerytura wzrośnie więc dokładnie o 117,44 zł brutto w porównaniu z tą z 2016 r. (882,56 zł). Od kiedy: zgodnie z projektem rządu może to nastąpić 1 marca 2017 r., z waloryzacją.

Przypominamy, że podwyżka obejmie osoby uprawnione do najniższej emerytury. A co z rentami ? Według projektu kwoty najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy mają wynosić:

• 1000 zł brutto miesięcznie dla osób całkowicie niezdolnych do pracy;

• 750 zł brutto miesięcznie dla osób częściowo niezdolnych do pracy. Świadczenie przedemerytalne ma wzrosnąć do 1040 zł brutto. Obecnie wynosi ono 1029,86 zł brutto.

Co może być... na minus

W projekcie brak jednorazowych dodatków do emerytury w 2017 r. A jak było w 2016 r.?

Wtedy jednorazowy dodatek był wypłacany emerytom o najniższych świadczeniach:

– 400 zł dla otrzymujących świadczenia do 900 zł;

– 300 zł dla tych, którzy mieli 900-1100 zł emerytury (renty);

– 200 zł przy świadczeniach między 1100-1500 zł oraz

– 50 zł dla otrzymujących świadczenie w wysokości między 1500 zł a 2 tys. zł.

W 2017 roku ma nie być takich dodatkowych bonusów.

Co będzie z wiekiem emerytalnym?

Jak jest dziś: obecnie wiek emerytalny jest stopniowo podnoszony do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Kobiety docelowo miałyby go osiągnąć w 2040 r., mężczyźni w 2020 r. Jak może być: zgodnie z projektem prezydenta, wiek przechodzenia na emeryturę będzie zróżnicowany ze względu na płeć – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Jednak decyzja o przejściu na emeryturę będzie należeć do samego zainteresowanego, nie będzie więc obowiązku składania wniosku o emeryturę wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego.

Ale uwaga! Nie wiadomo jeszcze, czy możliwość przejścia na emeryturę w wieku 60 i 65 lat będzie uwarunkowana posiadaniem określonego stażu (np. 40 lat pracy).

Jak samemu szukać oszczędności na jesień życia

Dużo jest niewiadomych, jakie będą emerytury np. za 5-10 lat i później. Warto myśleć o oszczędzaniu. W jakiej „skarbonce” pieniądze będą bezpieczne?

Tradycyjne lokaty bankowe są pewne, choć często nisko oprocentowane. Warto poszukać lokat w bankach nowych i mniej znanych. One częściej dają korzystne oprocentowanie niż duże banki. Ale uwaga! Unikaj lokat w firmach pożyczkowych. Nie posiadają one gwarancji Komisji Nadzoru Finansowego, więc w razie plajty firmy można stracić pieniądze.

Obligacje skarbowe to bardzo bezpieczna metoda inwestowania pieniędzy. Obligacje mają także tę zaletę, że łatwo je nabyć – można to zrobić przez internet, przez telefon lub też tradycyjnie, udając się do placówki ich sprzedaży (np. do banku).

Oszczędzanie dzięki swojej nieruchomości to może być dobry pomysł. Jeśli posiadasz większe mieszkanie, możesz nawet wynająć jeden pokój np. studentom, uczniom. Jeśli mieszkasz na wsi i masz ziemię uprawną, możesz ją wydzierżawić np. rolnikowi.

Ale uwaga! Przed wynajęciem nieruchomości podpisz umowę i ustał warunki, a przede wszystkim wysokość czynszu. Najbezpieczniejsza jest umowa „o najem okazjonalny”, którą poświadcza się u notariusza. Wprawdzie wiąże się to z poniesieniem dodatkowych kosztów, ale daje szansę na sprawniejszą eksmisję, jeśli najemca nie wywiąże się z obowiązków, np. zniszczy sprzęty, nie będzie płacił czynszu.

Gdzie odkładanie może być ryzykowne?

• Fundusze inwestycyjne wiążą się z ryzykiem strat, choć oczywiście można też sporo na nich zarobić. Jednak ewentualne zyski zależą głównie od aktualnej sytuacji gospodarczej oraz „nastrojów” panujących na rynku finansowym. A to... loteria. Opracowała: Marta Jaworska

Komornik mniej zabierze zadłużonym!

Po planowanych przez rząd podwyżkach emerytur i rent zmieni się też kwota wolna od potrąceń komorniczych. Obecnie wolne od egzekucji i potrąceń są kwoty odpowiadające 50 proc. najniższej emerytury lub renty.

Jeśli dłużnikiem jest emeryt, to komornik nie ma prawa ruszyć z jego emerytury kwoty w wysokości 441,28 zł brut- to (tj. 50% z 882,56 zł). Jeśli dłużnikiem jest rencista, to komornik musi mu pozostawić na koncie minimum 338,37 zł brutto, bo jest to kwota wolna od potrąceń (50% z 676,75 zł najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy).

Od 2017 r. to ma się zmienić. Po pierwsze: kwota wolna od egzekucji ma wzrosnąć do 75%, więc komornik zabierze maksymalnie 25% minimalnej renty lub emerytury.

Po drugie: świadczenia mają wzrosnąć, więc z emerytury 1000 zł komornik będzie musiał zostawić 750 zł brutto.

Emerytura z zagranicy

Przepisy pozostają bez zmian: osoby, które legalnie pracowały w krajach UE i udokumentują ten staż, mogą ubiegać się o emeryturę z tego kraju (jeśli spełnią warunki). Jest też możliwość doliczania do emerytury okresów pracy w innym kraju UE.

Artykuł pochodzi z kategorii: Emerytura

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Moja mama, emerytka, wzięła pożyczkę. Nie przyznała mi się, chciała być samodzielna… – opowiada pani Teresa. – Dopiero po niewczasie pokazała mi umowę, której elementem było, między innymi... więcej