Specjalne zniżki dla seniorów

Mąż ma 63 lata, ja niedługo skończę 60. Wiem, że osobom w tym wieku przysługuje prawo do rozmaitych ulg i zniżek, np. na autobusy i kolej. Ale słyszałam, że są też i inne przywileje ze względu na wiek. Czy mamy np. prawo do tańszych biletów do kina? Jagoda i Eryk z Bydgoszczy

Reklama

Ulgi, z których mogą korzystać ludzie starsi, zależą od ich wieku i stanu zdrowia. Np. autobusy i tramwaje są w wielu miastach bezpłatne dopiero po siedemdziesiątce (inne zasady dotyczą inwalidów wojennych i kombatantów). Emeryci i renciści mają prawo do 2 przejazdów koleją w roku ze zniżką 37 proc. (inwalidzi od 37 do 93 proc.). Przewozy Regionalne oferują osobom 60+REGIOkartę SENIOR (30 proc. zniżki na bilety jednorazowe), zaś PKP Intercity – Kartę seniora (rabat 50 proc.).

Wybierając się za granicę koleją, warto rozważyć ofertę InterRail. Senior 60+ płaci np. 220 euro za bilet (może z niego korzystać przez 5 dni). Bilet zapewnia też wstęp gratis do niektórych muzeów, daje zniżki w hotelach i restauracjach. Linie lotnicze mają dla osób po 60. roku życia do 20 proc. ulgi. Wiele zniżek oferują również przewoźnicy autokarowi.

W ramach akcji Travel Senior (55+) można poza sezonem korzystać z tańszych wczasów w Hiszpanii czy Chorwacji. Gdy będziecie Państwo emerytami, zapłacicie nawet 50 proc. mniej np. za seanse kinowe i teatralne, zwiedzanie muzeów, galerii (zniżka do 25 proc.). Emeryci mający 60 lat mogą liczyć na zwolnienie z opłat za abonament tv, ale tylko wtedy, gdy emerytura nie przekracza 50% średniego wynagrodzenia. Osoby 75+ nie muszą płacić za abonament.

Artykuł pochodzi z kategorii: Emerytura

Na żywo

Zobacz również

  • Za dziewięć miesięcy znów stanie się dostępna dla obywateli wcześniejsza emerytura. Ale to jest tylko przywilej. I wcale nie trzeba z niego skorzystać. więcej