Sposoby na oszczędności dla emerytów i rencistów

Będąc na emeryturze, mamy prawo do różnych ulg. Kiedy z nich skorzystamy, możemy zaoszczędzić nawet 300 zł miesięcznie.

Dzienne domy seniora

W niektórych miejscowościach emeryci i renciści mogą spędzać wolny czas w dziennych domach seniora. Placówki te zapewniają opiekę pielęgniarską, rehabilitację oraz, w razie potrzeby, wyżywienie. O dzienne domy seniora należy pytać w urzędach gminy lub miasta.

Bez opłat i oświadczeń

Reklama

Wszyscy, którzy skończyli 75 lat, są zwolnieni z opłat za oglądanie telewizji i słuchanie radia. A od 9 października 2015 roku nie muszą składać oświadczeń o spełnieniu warunków zwolnienia. Abonamentu nie płacą osoby po 60. roku życia z ustalonym prawem do emerytury, której wysokość nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Po mieście za grosze

Zniżki komunikacyjne z racji wieku przysługują nie tylko na dalekich trasach. Po mieście również można jeździć tanio. Osoby, które ukończyły 65 lat, w stolicy mogą podróżować wszystkimi liniami dziennymi oraz nocnymi w strefie 1. i 2. za 50 zł rocznie. Trzeba tylko mieć przy sobie dokument potwierdzający nasz wiek.

Niedrogie kształcenie

Korzystajmy z wolnego czasu na emeryturze i poszerzajmy wiedzę. Pomoże nam to zachować sprawność umysłu przez długie lata oraz ciekawie spędzać czas. Sprawdźmy oferty Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Na pewno znajdziemy tam interesujące wykłady z różnych dziedzin.

Możemy też zapisać się na tanie kursy językowe, komputerowe itp. Gdybyśmy chcieli skorzystać z nich prywatnie, kosztowałoby nas to znacznie więcej.

Paszport taniej lub za darmo

Po ukończeniu 70 lat nie musimy płacić za wyrobienie paszportu. A gdy jesteśmy młodsi, ale już na emeryturze lub na rencie, dokument ten będzie nas kosztował o 50% taniej, czyli 70 zł. Wniosek o wydanie paszportu należy złożyć w urzędzie wojewódzkim, a zagranicą (np. w razie zgubienia lub kradzieży) – w konsulacie.

Mniej za bilety

Po ukończeniu 60 lat mamy prawo do 30% zniżki na przejazdy pociągami PKP Intercity wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie. Pamiętajmy tylko o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości. Konduktor może bowiem poprosić o dowód podczas kontroli biletów.

Emerytom i rencistom dwa razy w roku przysługuje również zniżka w wysokości 37% na przejazdy pociągami. Dokumentem uprawniającym do skorzystania z ulgi jest zaświadczenie oraz dowód osobisty. Spis instytucji, które mogą wydać potrzebne zaświadczenie, znajdziemy na: www.zbfsop.pl.

Zniżki na kulturę

Muzea, galerie, kina i teatry oferują emerytom oraz rencistom zniżki na bilety. Pytajmy o nie w kasach. Muzea i galerie wyznaczają też dni, w których wystawy można oglądać za darmo. A wiele kin w określonym dniu proponuje bilety tańsze nawet o połowę. O zniżki warto pytać także na pływalniach i w siłowniach.

Artykuł pochodzi z kategorii: Emerytura

Zobacz również

  • Wojciech Szeląg – specjalista od ekonomii i dziennikarz Polsat News – w przystępny sposób wyjaśnia, co zmieni się od 2017 roku w naszych emeryturach. I dlaczego na tym stracimy. więcej