Sprawdź wyniki swojego funduszu

Większość osób, które mają swoje konto w Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE) w ogóle o nim nie pamięta. Wybraliśmy OFE przed laty i nie sprawdzamy, jak inwestowane są nasze pieniądze na przyszłą emeryturę. A szkoda. Warto śledzić wyniki naszego funduszu i jeśli radzi on sobie zdecydowanie gorzej niż inne, przenieść składki do takiego, który ma najlepsze (lub jedne z najlepszych) wyniki finansowe.

Reklama

Co kwartał Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) sprawdza wyniki OFE. Z jej najnowszego raportu wynika, że w II kwartale 2013 r. fundusze osiągnęły stopę zwrotu na poziomie średnio 0,24 proc. Najlepszymi wynikami inwestycyjnymi za ten okres pochwalić się mogą Nordea (1,23 proc.), Pocztylion (0,68 proc.) oraz PZU „Złota Jesień” (0,42 proc.). Na końcu zestawienia znalazły się z kolei Allianz Polska (-0,25 proc.), AEGON (-0,24 proc.) i POLSAT (-0,20 proc.). Takie zestawienie wyników kwartalnych nie powinno stać się automatycznie powodem do zmiany funduszu (jeśli nasz radzi sobie fatalne). Specjaliści od finansów uważają, że przy takiej decyzji trzeba brać pod uwagę długofalowe wyniki finansowe. Zyski i straty wszystkich OFE przedstawione są na stronie internetowej knf.pl w zakładce dane o rynku OFE/stopy zwrotu OFE. Jeśli ciągu w trzech ostatnich lat nasze OFE jest na czele lub w środku stawki (miejsca od 1 do 5), nie opłaca się go zmieniać. Gdy od dawna jest na szarym końcu, warto przenieść pieniądze do takiego funduszu, który radzi sobie dobrze. Trzeba wówczas podpisać umowę z nowym OFE oraz powiadomić stare OFE o rezygnacji. Z reguły przy podpisywaniu umowy wypełnia się formularz rezygnacji i dalszymi formalnościami zajmuje się nowe OFE. W ciągu pierwszych dwóch lat członkostwa w OFE nie opłaca się przenosić, bo trzeba za to zapłacić – 160 zł (gdy staż członkowski jest krótszy niż 12 miesięcy) lub 80 zł (gdy staż wynosi 12-24 miesiące). Po dwóch latach przenosiny są już bezpłatne.

Artykuł pochodzi z kategorii: Emerytura

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Moja mama, emerytka, wzięła pożyczkę. Nie przyznała mi się, chciała być samodzielna… – opowiada pani Teresa. – Dopiero po niewczasie pokazała mi umowę, której elementem było, między innymi... więcej