Ważne dla pracujących emerytów. Warto ponownie przeliczyć emeryturę

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny mogą bez obaw dorabiać do emerytury – nie obowiązują ich przy tym żadne ograniczenia kwotowe. Jednak są pewne zasady i formalności, których trzeba lub opłaca się przestrzegać.

Reklama

Pracujący emeryci często się dziwią, dlaczego od ich zarobków odprowadzana jest składka na ubezpieczenie społeczne – w tym składka rentowa. Przecież skoro są już na emeryturze, nigdy nie będą strać się o rentę.

To absurdalny przepis, ale – niestety – jest obowiązujący. O tym, że pracujący emeryci obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom: emerytalnemu oraz rentowemu mówi art. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

O ile składka rentowa rzeczywiście przepada, to odprowadzana od zarobków składka emerytalna może powiększyć otrzymywaną już emeryturę. Tak się stanie, o ile zadba o to sam zainteresowany i wystąpi z wnioskiem o ponowne przeliczenie emerytury (ZUS nie robi tego z urzędu).

W przypadku emerytur przyznawanych na nowych zasadach (czyli dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r.), ponowne przeliczenie jest możliwe po upływie każdego roku kalendarzowego lub po ustaniu zatrudnienia. W przypadku emerytur przyznanych na starych zasadach takie przeliczenie jest możliwe po zakończeniu każdego kwartału.

Artykuł pochodzi z kategorii: Emerytura

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Za dziewięć miesięcy znów stanie się dostępna dla obywateli wcześniejsza emerytura. Ale to jest tylko przywilej. I wcale nie trzeba z niego skorzystać. więcej