Wcześniejsza emerytura a dorabianie

Jestem na świadczeniu przedemerytalnym, bo firma, w której pracowałam, stała się niewypłacalna i zwolniła ludzi. Po pół roku na bezro bociu zgłosiłam się do ZUS i dostałam to świadczenie. Teraz mam możliwość dorabiania. Czy nie stracę przez to pieniędzy z ZUS? Alicja K. z Piły

« Do świadczeń przedemerytalnych (obecnie 975,78 zł) wolno dorabiać. Powinna jednak Pani uważać, bo zbyt duży dochód może spowodować zmniejszenie albo utratę świadczenia.

« Bez problemów może Pani dorobić 25% średniego wynagrodzenia miesięcznego z ub. roku (880,50 zł brutto). Jeśli zarobi Pani więcej, ZUS zmniejszy Pani świadczenie o tyle, ile wyniosła nadwyżka. Gdy jednak zarobi Pani ponad 70% średniego wynagrodzenia, straci Pani świadczenie. Limit? 2465,20 zł.

Reklama

« Do dochodu liczą się tylko pieniądze z umów o pracę, zleceń, agencyjnych. Nie uwzględnia się umów o dzieło czy z wynajmu mieszkania.

Artykuł pochodzi z kategorii: Emerytura

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • W nowej ustawie o obniżeniu wieku emerytalnego nie ma zakazu dorabiania. To ważne dla osób pobierających małe świadczenia z ZUS. więcej