Zniżki dla emerytów. Mniej za wypoczynek

Sprawdźcie, z jakich ulg i zwolnień możecie skorzystać, aby żyło wam się trochę łatwiej i przyjemniej.

Tym, którzy zakończyli już swoją karierę zawodową, przysługują rozmaite bonifikaty, upusty, przywileje – nie tylko ustawowe, ale także lokalne oraz handlowe. Dlatego warto się zorientować, na co senior może liczyć na terenie, gdzie mieszka.

Niektóre miasta, poza najbardziej oczywistymi zniżkami komunikacyjnymi, fundują osobom liczącym sobie ponad 60 lat rabaty na badania w chorobach związanych z wiekiem (m.in. densytometrię, czyli badanie gęstości kości) bądź na protezy stomatologiczne, oferują bezpłatne wizyty u dentysty czy zniżki na rehabilitację.

Reklama

Seniorzy mają też upusty przy opłatach za psa – często osoby powyżej 65 lat, które prowadzą samodzielne gospodarstwo domowe, są z nich w ogólne zwolnione.

Dla zmotoryzowanych niepełnosprawnych cenna jest możliwość bezpłatnego parkowania. Seniorzy mający orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności mogą stawiać za darmo samochód na tzw. kopercie. Muszą mieć do tego specjalną kartę parkingową wydawaną w związku z chorobą oczu, narządu ruchu lub schorzeniem neurologicznym.

Specjalną ofertę dla starszych klientów ma także wiele firm usługowych. Są wśród nich przewoźnicy, i to nie tylko lądowi, ale także powietrzni – atrakcyjne zniżki dla osób, które ukończyły 60 lat, proponuje podróżnym wiele linii lotniczych.

Bonifikaty dla seniorów oferują placówki związane z ochroną zdrowia, np. gabinety dentystyczne, sklepy ze sprzętem rehabilitacyjnym, a nawet salony fryzjerskie. Są wreszcie banki, mające rachunki dla klientów, którzy przekroczyli 55-60 lat, na ogół łatwiejsze do założenia i tańsze w prowadzeniu.

Kultura i rozrywka

W muzeach państwowych emeryci i renciści oraz ci, którzy ukończyli 65 lat, płacą za wejście połowę. Ulgowe bilety (do 25 proc.) kupią też do większości galerii sztuki, skansenów czy ogrodów botanicznych. Są placówki, które w ogóle nie żądają opłat od seniorów. Sporo kin i teatrów ma też specjalną ofertę – ulgowe bilety na co dzień bądź w wyznaczonych dniach, na określone seanse czy spektakle.

Niektóre miasta oferują starszym osobom karty rabatowe, które pozwalają zapłacić taniej nie tylko za kina i teatry, ale także restauracje. Tańszy bywa też wstęp na imprezy sportowe – część klubów ma bilety za połowę ceny dla osób po 65. roku życia.

Paszport z upustem

Opłata za wydanie paszportu wynosi 140 zł. Jednakże senior, który chce go wyrobić, a w dniu złożenia wniosku ukończył 70 lat, dostaje dokument bezpłatnie. Pobiera się 50 proc. opłaty, jeżeli zainteresowany jest m.in. emerytem, rencistą, osobą niepełnosprawną lub małżonkiem niepełnosprawnego (pozostającym na jego utrzymaniu), kombatantem, ofiarą represji wojennych lub powojennych.

Również połowę opłaty musi wnieść osoba przebywająca w domu pomocy społecznej lub zakładzie opiekuńczym albo dostająca wsparcie w formie zasiłku stałego.

Uwaga, jeśli osoba korzystająca z pomocy społecznej występuje o paszport, bo musi wyjechać za granicę w celu długotrwałego leczenia lub konieczności poddania się operacji, jest z opłaty całkowicie zwolniona.

Zniżki na kolei

Bonifikaty mogą być obowiązkowe lub wprowadzone przez samą firmę. Emerytom i rencistom ustawowo przysługują dwa przejazdy w roku ze zniżką 37 proc., a inwalidom – zależnie od rodzaju i stanu niepełnosprawności – od 37 do 93 proc. Kombatanci i ofiary represji oraz wdowy (wdowcy) po nich mają prawo do ulgi 51 proc.

Przewoźnicy dodatkowo dają ulgi osobom, które ukończyły 60 lat. PKP InterCity ma w ofercie Bilet dla Seniora, który zapewnia 30 proc. ulgi we wszystkich pociągach, w tym Pendolino. W PKP Przewozy Regionalne roczna RegioKarta Senior kosztuje 59 zł i gwarantuje zniżkę 30 proc. na bilety jednorazowe i 15 proc. na sieciowe.

Abonament za darmo

Abonamentu radiowo-telewizyjnego nie płacą m.in. osoby, które: ukończyły 75 lat,

ukończyły 60 lat i mają emeryturę, która nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia,

mają prawo do zasiłku przedemerytalnego lub do świadczenia przedemerytalnego,

pobierają świadczenie pielęgnacyjne lub rentę.

Zwolnienie przysługuje też m.in. osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji oraz o znacznym stopniu niepełnosprawności, niewidomym, inwalidom wojennym i wojskowym, kombatantom, ofiarom represji.

Warto sprawdzić w sklepach i punktach usługowych

W niektórych supermarketach w wyznaczony dzień tygodnia emeryci mają prawo do zrobienia zakupów z kilkuprocentową zniżką. Rabaty w wysokości 10-15 proc. dostaną też w wielu aptekach. Ponadto seniorzy mogą liczyć na korzystne ulgi w punktach usługowych, m.in. w salonach optycznych, fryzjerskich i kosmetycznych (przeważnie na zabiegi upiększające i pielęgnacyjne oraz masaże), a nawet w solariach.

Seniorzy mogą liczyć na zniżki na większości pływalni, na ogół w porach, w których nie ma największej frekwencji. Niektóre miasta prowadzą programy aktywizacji, obejmujące m.in. ulgi na gabinety odnowy biologicznej.

Wiele pensjonatów i hoteli obniża seniorom ceny wczasów, zwykle po sezonie urlopowym. Bardziej dostępne są też wyjazdy za granicę. Np. dzięki akcji Travel Senior osoby w wieku 55+ zapłacą mniej za pobyt w Hiszpanii, Chorwacji czy na Cyprze.

Ulgi w komunikacji

W PKS i komunikacji miejskiej nie ma ustawowych zniżek tylko z powodu wieku, ale ulgi przysługują z innych tytułów. Miejskie autobusy i tramwaje są bezpłatne dla inwalidów wojennych i wojskowych. Większość miast dołącza do tego osoby po siedemdziesiątce. Połowę płacą kombatanci i ofiary represji. W komunikacji autokarowej są bonifikaty ustawowe dla niepełnosprawnych. W przypadku osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynoszą 49 proc. w komunikacji zwykłej i 37 proc. w przyspieszonej i pośpiesznej. Niektóre firmy przewozowe mają też własne upusty dla seniorów – od 15 do 30 proc.

Na bonifikaty w biurach podróży seniorzy mogą liczyć dopiero po sezonie, ale warto pamiętać, że są miejsca, w których właśnie wtedy najlepiej się wypoczywa

Artykuł pochodzi z kategorii: Emerytura

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Jakie skutki dla pracowników ma ustawa obniżająca wiek emerytalny i od kiedy będą obowiązywały nowe przepisy? Grażyna z Kołobrzegu więcej