ZUS wyliczył mi za małą emeryturę

Niedawno przeszłam na emeryturę. Do stałam komplet dokumentów i przeżyłam szok. Wyliczone świadczenia są według mnie za niskie! Czy ja już nic z tym nie mogę zrobić? Elżbieta D. z Będzina.

Ma Pani prawo się odwołać. A jeżeli to nie pomoże, może Pani skierować sprawę do sądu. Jeśli posiada Pani dokumentację odnośnie lat pracy i wysokości zarobków, powinna je Pani dołączyć do swojego odwołania. Jeśli są z tym problemy, znajdzie je Pani w archiwach państwowych i prywatnych. Informacje o dawnym zakładzie pracy można uzyskać w urzędzie wojewódzkim, na terenie którego znajdował się zakład.

Proszę również skierować się do Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej. Adres: 05-822 Milanówek, ul. Stefana Okrzei 1, telefony: 22 724 76 05, 22 635 68 22, w internecie: www.warszawa.ap.gov.pl. Jeśli nie w archiwach dokumentów, których szukamy, warto znaleźć świadków, którzy z nami pracowali.

Reklama

Odwołanie od decyzji ZUS musi pani dostarczyć do oddziału ZUS, który wydał decyzję. Ale kierować je trzeba do okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. We wniosku muszą być: imię, nazwisko, adres oraz Pani NIP.

W treści: Nie zgadzam się z decyzją z dnia (data) w mojej sprawie, podjętą przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wyjaśnienie, czemu Pani się nie zgadza oraz na końcu: Proszę, aby rozstrzygnięciem mojej sprawy zajął się sąd. Podpis oraz data wypisania odwołania.

Na dostarczenie do ZUS odwołania ma Pani 30 dni. Również ZUS ma na odpowiedź 30 dni. Może uwzględnić Pani stanowisko i przyznać się do winy. Gdy tego jednak nie zrobi musi Pani wysłać wniosek do sądu.

Jeżeli ZUS przekaże do sądu pismo, otrzyma Pani wezwanie od sędziego. Jeśli decyzja sądu będzie niekorzystna, może Pani odwołać się do sądu apelacyjnego. Odwołanie się od decyzji ZUS nic nie kosztuje.

Wiesława Konik, specjalizująca się w prawie cywilnym i w prawie pracy.

Zdjęcie

/Arch./Wawa
/Arch./Wawa

Artykuł pochodzi z kategorii: Emerytura

Zobacz również

  • W nowej ustawie o obniżeniu wieku emerytalnego nie ma zakazu dorabiania. To ważne dla osób pobierających małe świadczenia z ZUS. więcej