ZUS wypłaci zaległe emerytury oraz odsetki

Mamy dobrą wiadomość dla osób, którym ZUS wstrzymał wypłatę emerytur, bo nie zwolniły się z pracy. ZUS będzie musiał oddać zaległe świadczenia i to z odsetkami.

Zamieszanie z wypłatą świadczeń spowodowane było zmianą przepisów. Od 8 stycznia 2009 r. osoby, które osiągnęły wiek emerytalny mogły otrzymywać emeryturę, jednocześnie dalej pracując.

Reklama

Był to element programu 50+ (miał on na na celu zwiększenie aktywności zawodowej osób po 50 roku życia). Jednak Ministerstwo Pracy postanowiło to zmienić. Wprowadziło przepisy, według których emeryci musieli do końca września 2011 r. odejść z pracy, jeśli chcieli nadal dostawać emeryturę.

Gdy tego nie zrobili, wypłata świadczeń była wstrzymywana. Trybunał Konstytucyjny (TK) uznał te przepisy za sprzeczne z konstytucją. Według TK akty prawne, które najpierw pozwalają pobierać pensję i emeryturę, a niedługo potem tego zakazują, są niezgodne z zasadą ochrony zaufania obywatela do państwa.

Po tym wyroku od 22 listopada 2012 r. ZUS wznowił wypłatę zawieszonych emerytur. Nie chciał jednak oddawać zaległych świadczeń, bo twierdził, że nie ma do tego podstawy prawnej.

To ma się zmienić.

Ministerstwo Pracy przygotowało nową ustawę, która pozwoli na wypłatę wszystkich zawieszonych emerytur od 1 października 2011 r. I to z odsetkami oraz z uwzględnieniem waloryzacji. Przepisy te wejdą w życie prawdopodobnie pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.

Artykuł pochodzi z kategorii: Emerytura

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Słyszałam, że znowu mają być zmienione przepisy emerytalne. Czy to prawda, że obniżono ponownie wiek emerytalny? Podobno nie wszyscy będą mogli z tego skorzystać? Jestem nauczycielką i martwię się,... więcej