Chcę przepisać swoje mieszkanie na córkę

To, czy i jaki podatek zapłaci osoba obdarowana, zależy od pokrewieństwa

Pani Hania ma zamiar przeprowadzić się do siostry. Mieszkanie chce dać córce i zięciowi.

– Czy wystarczy pisemna darowizna? – zapytała. – Jeśli przekazywana jest nieruchomość (np. działka, dom lub mieszkanie), umowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego.

Reklama

– Czy córka i zięć zapłacą od tego podatek? – Najbliższa rodzina darczyńcy po dopełnieniu formalności wobec fiskusa, może skorzystać ze specjalnego zwolnienia od podatku (bez względu na otrzymaną kwotę). Córka do tego grona należy, ale jej mąż niestety już nie (choć należy do I grupy podatkowej). Jeśli więc przekaże pani mieszkanie córce i jej mężowi, pani zięć zapłaci od swojej części podatek od darowizny. Korzystniejszym rozwiązaniem byłoby więc przekazanie mieszkania tylko córce.

– Jak wyglądają formalności? – W tym wypadku zgłoszenia do urzędu skarbowego dokona notariusz. – A w przypadku pieniędzy? Do jakiej kwoty przysługuje zwolnienie? I kiedy należy darowiznę zgłaszać skarbówce?

– Obowiązek zgłoszenia (i zapłaty podatku) mają osoby, które otrzymały darowiznę o wartości przekraczającej kwotę wolną od podatku. Wynosi ona: 9 637 zł dla osób z I gr. podatkowej, 7 276 zł – II gr., 4 902 zł – III gr. (patrz ramka).

Limity te przysługują na 5 lat i dotyczą wysokości darowizny od jednej osoby. Jeśli kwoty te zostaną przekroczone, konieczne jest złożenie zeznania (SD-3) i opłacenie podatku wg specjalnej skali - art. 4–9 ustawy z 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

Grupy podatkowe

I grupa – małżonek, dzieci, wnuki i prawnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, pasierb, ojczym i macocha. Także teść, teściowa, zięć i synowa (bez prawa do zwolnienia z podatku).

II grupa to: siostrzeńcy, bratankowie, ciotki, wujowie, dzieci i mał żonkowie pasierbów, szwagro wie, szwagierki itd.

III grupa to osoby niespokrewnione.

Artykuł pochodzi z kategorii: Mieszkanie

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Projekt zakłada sporo obostrzeń w przyznawaniu tych lokali, zmienią się też zasady „dziedziczenia” prawa najmu po zmarłym lokatorze. Przybliżamy szczegóły. więcej