Co gwarantuje umowa przedwstępna?

Zamierzamy się przeprowadzić. Za nowe mieszkanie chcemy zapłacić dopiero po sprzedaży starego. Właściciel tego lokum zgadza się, pod warunkiem zawarcia umowy przedwstępnej. Czy ta umowa chroni także nas? A co, gdyby to on chciał się wycofać, bo np. znajdzie lepszego kupca? Natalia z Włocławka.

Zdjęcie

Umowa przedwstępna daje gwarancję, że do transakcji dojdzie /123/RF PICSEL
Umowa przedwstępna daje gwarancję, że do transakcji dojdzie
/123/RF PICSEL


Zarówno Państwu, jak i kontrahentowi umowa przedwstępna daje gwarancję, że do transakcji dojdzie. Jej podpisanie zobowiązuje bowiem obie strony do zawarcia w przyszłości umowy definitywnej, czyli tej przyrzeczonej.

Konkretny termin może być wskazany precyzyjnie, ale nie musi. Jeśli go nie podano, to może go wyznaczyć każda ze stron (obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy). Gdyby nikt z Państwa nie wyznaczył w ciągu roku terminu zawarcia umowy przyrzeczonej, to potem nikt już nie może się tego domagać.

Reklama

Bardzo ważna jest też forma dokumentu. Ponieważ w grę wchodzi tu nieruchomość, umowa kupna-sprzedaży musi mieć formę aktu notarialnego. To samo dotyczy tej przedwstępnej.

Jednak nawet jeżeli podpiszą ją Państwo bez notariusza, będzie ona miała swoje skutki. Na jej podstawie każda ze stron będzie mogła żądać odszkodowania, jeśli poniesie szkody wskutek tego, że spodziewała się zawarcia umowy przyrzeczonej. Tyle że przed sądem taką szkodę trzeba by bardzo dokładnie określić i udowodnić, a to nie jest łatwe.

Dzięki umowie przedwstępnej opatrzonej stemplem notariusza, sąd może zablokować wycofanie się z transakcji, co odnosi się do obu stron. Wyda wyrok, że kontrahent ma obowiązek sprzedania (kupna) danego lokalu, i ten wyrok zastąpi umowę definitywną. 

Kupujący wpłaci kwotę przewidzianą w umowie przedwstępnej (sprzedający nie może jej podwyższyć) i zostanie nowym właścicielem mieszkania.

Gdyby mieli Państwo obawy, że właściciel może, mimo wszystko, sprzedać mieszkanie komuś trzeciemu, proszę zrobić zastrzeżenie w księdze wieczystej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Mieszkanie

Na żywo

Zobacz również

  • Wyprzedaże. O czym pamiętać, aby nie dać się oszukać?

    Zawsze chętnie korzystam z wyprzedaży i kupuję ubrania, buty, torebki. Ostatnio jednak zauważyłam, że ceny nie zawsze są niższe. Upatrzyłam sobie w sklepie żakiet i czekałam na sezonową obniżkę.... więcej