Co zrobić ze starą książeczką mieszkaniową?

Obsługą starych książeczek mieszkaniowych zajmują się oddziały PKO BP.

Około miliona osób nadal ma stare (założone przed 23 X 1990 r.) książeczki mieszkaniowe. Po denominacji sumy na nich zgromadzone są śmiesznie małe i wynoszą zwykle kilka-kilkanaście zł.

Likwidacja takiej książeczki jest zupełnie nieopłacalna. Możemy jednak skorzystać z premii gwarancyjnej – wypłacanej przy kupnie lub remoncie mieszkania.

Reklama

Przeciętna kwota tej premii to kilka tysięcy złotych. Ale są i premie wynoszące nawet kilkadziesiąt tysięcy. Kwota ta zależy od  tego, kiedy i w jakiej wysokości dokonywane były wpłaty oraz od tego, jaka wówczas obowiązywała cena 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Premię gwarancyjną możemy uzyskać m.in. przy:

kupnie nowego mieszkania lub domu (na rynku pierwotnym, jak i wtórnym).

Premia może stanowić też nasz wkład własny przy kupnie nieruchomości na kredyt; budowie lub przebudowie  domu jednorodzinnego; wykupie mieszkania komunalnego lub lokatorskiego; przekształceniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu; uzyskaniu odrębnej własności lokalu (po przekształceniu lokatorskiego lub własnościowego prawa do niego); wpłacie na mieszkanie w TBS;

Premię gwarancyjną można też dostać przy remoncie mieszkania lub domu, jeśli miał on miejsce po 1 IV 2009 r.

Pod warunkiem, że wymieniono okna, instalację elektryczną lub gazową. W takich przypadkach w 2016 r. z premii mogą skorzystać posiadacze książeczek wydanych w 1988 r. i starszych, a począwszy od 2017 r. – wydanych w latach 1989-1990. Wydatki remontowe muszą być udokumentowane fakturami. 

W tym przypadku wniosek o likwidację książeczki i wypłatę premii trzeba złożyć w ciągu 90 dni od poniesienia wydatków lub w ciągu 6 miesięcy od daty, w której zyskamy prawo do likwidacji książeczki z tytułu remontu (dotyczy to książeczek wydanych  w latach 1988,1989 i 1990). Przy likwidacji książeczki z powodu zakupu nowego mieszkania lub domu na złożenie wniosku mamy 90 dni od poniesienia wydatków.

Jej likwidacja jest zupełnie nieopłacalna

Można ją przekazać. Jeśli nie planujemy kupna mieszkania ani remontu, możemy dokonać cesji książeczki, czyli przekazać prawo do zgromadzonego na niej wkładu komuś z bliskiej rodziny, kto przewiduje inwestycje niezbędne do otrzymania premii gwarancyjnej.

Cesji można dokonać na rzecz: małżonka (także byłego), rodziców, dziadków, dzieci (także przysposobionych), wnuków, rodzeństwa rodzonego i przyrodniego, macochy, ojczyma, pasierba. Cesja dokonywana jest od ręki, trzeba tylko przedstawić dokumenty potwierdzające stopień pokrewieństwa. Kosztuje 70 zł. Nie trzeba płacić podatku, bo nie jest to darowizna.

Artykuł pochodzi z kategorii: Mieszkanie

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Jeśli urząd gminy nie chce sprzedać mieszkania komunalnego lokatorowi, który je obecnie zajmuje, nie można go do tego w żaden sposób zmusić. więcej