Czy najemca może zameldować się w wynajętym lokalu?

Zamierzam przeprowadzić się do partnera, a swoje mieszkanie wynająć. Przyszły najemca zastrzegł, że chciałby się u mnie zameldować. Nie wiem, czy się zgodzić. Boję się, że potem może być problem z jego wymeldowaniem. Monika z Zielonej Góry.

Reklama

Odpowiada nasz ekspert mecenas Janusz Górski:

Najemca może zameldować się w mieszkaniu, które wynajmuje – nawet na pobyt stały. Podstawą do uzyskania meldunku jest tytuł prawny do lokalu, w tym przypadku spisana umowa najmu. Udając się z nim do właściwego urzędu gminy, najemca ma podstawę do zameldowania. Nie musi występować z prośbą o zgodę na zameldowanie do właściciela lokum.

Oczywiście, w praktyce taki meldunek nie powinien trwać dłużej niż umowa najmu. Najpóźniej z chwilą, gdy ona wygaśnie, powinno dojść do wymeldowania najemcy. Takiej czynności może dokonać sam wynajmujący, a także właściciel mieszkania, wtedy jednak trwa to dłużej, bo wiąże się z przeprowadzeniem postępowania administracyjnego.

Proponuję dla własnego komfortu w umowie najmu wpisać punkt, w którym najemca zobowiązuje się do dokonania wymeldowania z chwilą rozwiązania umowy.

PRAWO administracyjne. Dz. U. z 2015 r. poz. 1076

Artykuł pochodzi z kategorii: Mieszkanie

Życie na gorąco

Zobacz również

  • W Polsce co trzecia rodzina nie ma własnego mieszkania. To znaczy że musi je wynajmować albo mieszkać kątem u rodziny, co zdarza się najczęściej. Czy nowy projekt „Mieszkanie+” może coś w tej... więcej