Dla kogo „Mieszkanie Plus”?

Mieszkania mają być wynajmowane. Jeśli do czynszu będziemy dopłacać pewną kwotę, mieszkanie stanie się naszą własnością.

Zdjęcie

Uprzywilejowane będą także rodziny wielodzietne. /123/RF PICSEL
Uprzywilejowane będą także rodziny wielodzietne.
/123/RF PICSEL

Znamy już ogólne założenia nowego programu państwowego, który ma pomóc w uzyskaniu własnego mieszkania. Jest on skierowany przede wszystkim do ludzi, których nie stać na kupno nieruchomości na kredyt albo na wynajem mieszkania po cenach rynkowych.

Mieszkania mają być dużo tańsze od tych oferowanych przez deweloperów, bo będą budowane na gruntach należących do skarbu państwa (m.in. do Agencji Nieruchomości Rolnych). Ich koszt ma się zamykać w 2600 zł netto za metr kwadratowy. Podstawowe założenie jest takie, że mieszkanie będzie wynajmowane.

Reklama

❱ Czynsz za wynajem ma wynosić 10-20 zł za metr kwadratowy.

Korzystający z programu będą mogli tylko wynajmować mieszkania lub wynajmować je z opcją docelowego przeniesienia własności. Ma być to program powszechny, więc nie będzie kryterium wiekowego – jak było np. w programie „Mieszkanie dla Młodych”.

O lokal będzie można starać się, mając i 25, i 70 lat. Mieszkania mają być budowane w całej Polsce, nie tylko w dużych miastach. Na pewno znaczenie będzie mieć wysokość dochodów. Pierwszeństwo w dostępie do programu mają mieć osoby, które zarabiają niewiele.

❱ Uprzywilejowane będą także rodziny wielodzietne.

O tym, kto w pierwszej kolejności będzie mógł skorzystać z „Mieszkania Plus”, decydować będzie uzyskana przez niego liczba punktów. Na przykład osoby, które mają wyższe zarobki, dostaną mniej punktów. Tak więc będą musiały czekać na mieszkanie dłużej. Program ma być finansowany przez nową instytucję – Narodowy Fundusz Mieszkaniowy (NFM).

Nie będą to jednak pieniądze budżetowe. Podstawą działania i pozyskiwania funduszy będzie zasób gruntów skarbu państwa. NFM będzie mógł np. je sprzedawać czy też emitować obligacje.

Subkonta mieszkaniowe

1. Jednym z założeń programu jest wsparcie osób, które już mają mieszkanie, ale chciałyby kupić większe albo wybudować dom. Powstanie program oszczędnościowy z tzw. Indywidualnymi Kontami Mieszkaniowymi, na które będziemy mogli wpłacać pieniądze na różne cele mieszkaniowe. Państwo ma wypłacać specjalne premie za systematyczne oszczędzanie.

2. Oszczędności będzie można wykorzystać m.in.: – na zakup mieszkania lub domu; – jako wkład własny przy zakupie nieruchomości na kredyt ; – jako wkład mieszkaniowy w spółdzielni lub TBS;. – na remont.

Artykuł pochodzi z kategorii: Mieszkanie

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • 1. Zanim podpiszemy umowę najmu i powierzymy klucze do naszego mieszkania nieznajomej osobie, warto tę osobę bliżej poznać. Dysponując imieniem i nazwiskiem, możemy spróbować znaleźć jej profil na... więcej