Jak wynająć mieszkanie, aby na tym nie stracić?

1. Zanim podpiszemy umowę najmu i powierzymy klucze do naszego mieszkania nieznajomej osobie, warto tę osobę bliżej poznać. Dysponując imieniem i nazwiskiem, możemy spróbować znaleźć jej profil na portalu społecznościowym.

Po zamieszczonych tam zdjęciach zorientujemy się, czy potencjalny najemca nie jest imprezowiczem, który może narazić nas na konflikty z sąsiadami, a nasze mieszkanie na dewastację.

Reklama

2. Warto ustalić jasne zasady korzystania z lokalu. Określmy, jakich zachowań nie będziemy tolerować np. palenia papierosów, trzymania zwierząt, wbijania kołków w ścianę.

3. Ważne jest też, aby sporządzić listę rzeczy, jakie pozostawiamy do dyspozycji lokatora. Warto przedstawić ją najemcy przed podpisaniem umowy. Jeżeli oświadczy, że nie potrzebuje np. telewizora czy ekspresu do kawy, to takie rzeczy najlepiej jest od razu z mieszkania zabrać.

4. Jeżeli chodzi o samą umowę, to mamy do wyboru albo standardową umowę najmu, albo tzw. umowę o najem okazjonalny. Ta druga wiąże się co prawda z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów na notariusza, ale daje nam gwarancję sprawnej eksmisji lokatora, jeżeli ten nie będzie przestrzegał ustalonych w umowie zasad korzystania z mieszkania.

5. Wynajmując mieszkanie, dobrze jest rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, zwłaszcza jeśli wcześniej zainwestowaliśmy w remont mieszkania. Podstawową polisą jest ta, dotycząca zdarzeń losowych i pożarów. Warto uzupełnić ją o ubezpieczenie OC, które zabezpieczy nas również przed kosztami roszczeń, jeśli np. w wyniku awarii dojdzie do zalania mieszkania sąsiada.

Artykuł pochodzi z kategorii: Mieszkanie

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Od dawna mówi się o tym, że tak zwane użytkowanie wieczyste to przeżytek, bo nie jest to ani własność, ani dzierżawa. Nowe przepisy mają ułatwić „przekształcenie” gruntu pod domami we własność... więcej