Kiedy można wymeldować z mieszkania

Mieszkałem z żoną w domu jej matki, ale kłótnie z teściową spowodowały, że wyprowadziłem się do kolegi. Żona mi przekazała, że niedługo zostanę wymeldowany. Czy to zgodne z przepisami? Adrian W., Ciechanów

Istnieje przepis, który mówi, że właściciel mieszkania może zwrócić się do gminy z wnioskiem o wymeldowanie osoby, która opuściła miejsce stałego lub czasowego pobytu na ponad trzy miesiące. Urzędnicy przed wydaniem decyzji powinni jednak upewnić się, czy wyprowadzka miała charakter trwały i była dobrowolna.

Reklama

Jeśli teściowa wymelduje Pana, będzie Pan mógł się odwołać do wojewody, a jeśli i jego decyzja okaże się niepomyślna – do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Musi Pan przedstawić argumenty, że wcale nie miał zamiaru opuszczać domu na stałe (zostały w nim pańskie rzeczy osobiste, a zatrzymanie się u kolegi to rozwiązanie tymczasowe).

Obecna sytuacja jest bowiem związana z konfliktem z teściową. Proszę spróbować porozumieć się w tej sprawie z żoną. Może jest szansa na ograniczenie kontaktów z teściową, np. przez wybudowanie osobnego wejścia?

Artykuł pochodzi z kategorii: Mieszkanie

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Po operacji stawu biodrowego mam trudności z chodzeniem po schodach. Sąsiedzi z parteru zaproponowali mi zamianę mieszkań. Jak to zrobić? Leokadia, 75 lat, Piła. więcej