Kto jest odpowiedzialny za odgrzybianie mieszkania

Lokal, w którym mieszkam jest zagrzybiony. To wina pordzewiałych rynien – woda leje się po ścianie i wsiąka. Kto powinien odgrzybić moje mieszkanie? Honorata B. z Kalisza

Mieszkanie komunalne a spółdzielcze

Jeżeli grzyb nie powstał z twojej winy, lecz np. z powodu uszkodzenia rynny, elewacji itp., jego usunięciem powinna zająć się gmina lub administracja. Należy w tym celu napisać pismo z opisem szkód.

Reklama

Gmina lub spółdzielnia przyśle inspektora, który sprawdzi m.in. czy otwory wentylacyjne w lokalu nie są zasłonięte (jeśli tak, najemca musi odgrzybić mieszkanie na własny koszt).

Jeśli administracja zwleka z usunięciem grzyba, a ponaglenia nie pomagają, masz prawo żądać obniżenia czynszu. Zrób to na piśmie. Podst. prawna: Kodeks Cywilny art. 664; regulamin spółdzielni

Wspólnota mieszkaniowa

Wspólnota nie odpowiada za stan poszczególnych lokali mieszkalnych w budynku.

Jeżeli jednak (a tak jest w tym przypadku) bezpośrednią przyczyną powstania zagrzybienia były nieszczelne rynny (czyli części wspólne budynku), wspólnota ma obowiązek naprawić szkodę.

Należy napisać pismo do zarządu, wnosząc o jego rozpatrzenia w konkretnym terminie (np. 30 dni) i zastrzegając, że w przypadku braku odpowiedzi poprosisz o kontrolę Sanepidu oraz Inspekcji Budowlanej.

Sprawdź, czy zarządca ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za błędy przy sprawowaniu zarządu (niedopilnowanie stanu rynien może być takim błędem).

Jeśli tak, możesz żądać odszkodowania z polisy i odgrzybić lokal samodzielnie. Podst. prawna: art. 61 prawa budowlanego

Artykuł pochodzi z kategorii: Mieszkanie

Świat kobiety

Zobacz również

  • Chcesz wynająć mieszkanie? Podpisz koniecznie umowę z jego właścicielem. To pozwoli uniknąć kłopotów, gdyby były jakieś problemy więcej