Mieszkanie za opiekę. Na czym to polega

Dowiedz się, na czym polega tzw. umowa dożywocia oraz kto i w jakiej sytuacji może ją zawrzeć

– Czasem pomaga mi siostrzenica, która nie ma mieszkania. Słyszałam, że mogłabym przekazać jej swoje mieszkanie w zamian za opiekę. Na czym to polega? – zapytała pani Elżbieta, która mieszka sama, jest chora i potrzebuje opieki.

– To tzw. umowa dożywocia. Zawierając ją, siostrzenica (lub inna osoba, niekoniecznie z rodziny) zobowiązuje się do zapewnienia pani dożywotniego mieszkania i utrzymania. Za opiekę stałaby się właścicielem pani mieszkania.

Reklama

– Ale na czym to konkretnie polega?

– Siostrzenica powinna pani zapewnić przede wszystkim dożywotnie mieszkanie i wyżywienie. Ponadto opiekę i pielęgnację w trakcie choroby. Poza tym ubranie, swobodny dostęp do wszystkich (lub określonych) pomieszczeń i mediów w mieszkaniu. A także wyprawić pogrzeb. Obowiązki i uprawnienia najlepiej dokładnie określić w umowie.

– A jeśli w przyszłości dojdzie między mną a siostrzenicą do nieporozumień? Czy taką umowę można odwołać?

– Niestety, nie. Jeśli jednak siostrzenica nie będzie się wywiązywać z obowiązków albo dojdzie do nieporozumień, może pani wystąpić do sądu o zmianę warunków umowy. Zaś tylko w skrajnych wypadkach o jej rozwiązanie. Musi pani jednak to uzasadnić wyjątkowymi okolicznościami. W razie dużego konfliktu między panią a siostrzenicą sąd może np. zamienić opiekę na dożywotnią rentę.

– A jeśli siostrzenica będzie chciała sprzedać mieszkanie?

– Może to zrobić. Obowiązek opieki ustalony w umowie przechodzi wówczas na nowego właściciela. Może pani też zażądać w sądzie zamiany dożywocia na dożywotnią rentę. Taką, która zapewni pani np. zamieszkanie i utrzymanie w domu opieki.

– Czy ktoś z moich bliskich będzie mógł się domagać zachowku z tytułu umowy dożywocia?

– Nie. Nie jest ona uwzględniana przy ustalaniu prawa do zachowku (art. 908–916 Kodeksu cywilnego).

Umowa koniecznie u notariusza

Umowa dożywocia musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Inaczej będzie nieważna, ponieważ własność nieruchomości (mieszkania czy domu) można przenieść tylko w taki sposób.

Wysokość opłaty notarialnej zależy od wartości nieruchomości. Notariusz pobierze także podatek od czynności cywilnoprawnych (2 proc. wartości rynkowej mieszkania). Opłaci go obdarowany.

Artykuł pochodzi z kategorii: Mieszkanie

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Jeśli bezskutecznie poszukujesz mieszkania, zastanów się nad pomocą agencji nieruchomości. Współpracują one z właścicielami, którzy na zasadzie wyłączności nie umieszczają ogłoszeń gdzie indziej.... więcej