Roczne zebranie we wspólnocie

W naszej wspólnocie szykuje się zebranie roczne. Ponieważ mamy podjąć ważne decyzje w sprawie finansów i zarządu, zależy nam, żeby było ważne i nie istniały podstawy do zaskarżenia uchwał. Na co zwracać uwagę?  Joanna z Gorzowa Wielkopolskiego

« Proszę dopilnować, by zebranie było zwołane prawidłowo. Inaczej można podważyć wszystko, co na nim przegłosujecie. Nie wystarczy wywieszenie na klatkach zawiadomienia o zgromadzeniu.

Każdy właściciel musi je dostać na piśmie z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Należy w nim podać nie tylko termin, miejsce, ale także porządek obrad oraz projekty uchwał , które są przewidziane do głosowania.

Reklama

« Ci z Państwa, którzy chcieliby dodać do ich porządku ważne dla nich lub całej wspólnoty punkty, powinni je wcześniej zgłosić zarządowi. Tak by można je było uwzględnić. Niezbędne projekty uchwał możecie Państwo napisać sami albo pozostawić to zarządowi.

« Nie ma ścisłej procedury zebrania, ale trzeba wybrać jego przewodniczącego, protokolanta i komisję skrutacyjną.

« W dużych wspólnotach, tzn. liczących ponad 7 mieszkań, uchwały podejmuje się większością głosów (mniejsze muszą być jednomyślne). Głosuje się udziałami w nieruchomości wspólnej, które zależą od wielkości lokalu. Jeżeli więc na zebraniu pojawią się właściciele mający w sumie mniej niż połowę udziałów, to uchwały nie zostaną podjęte.

Wtedy informuje się nieobecnych, że głosowanie będzie kontynuowane do określonego dnia metodą obiegową. Głosy ma zbierać dwóch członków zarządu (chyba że jest on jednoosobowy), a nie np. administrator. Taką uchwałę można zaskarżyć w ciągu 6 tygodni.

Przydatne informacje

« Porady prawne i wzory Orzecznictwo i akty prawne znajdziesz na www.wspolnota mieszkaniowa.pl i serwisie www.zarzadca.pl.

« Dobry administrator Certyfikowanego zarządcy można poszukać na stronach lokalnych stowarzyszeń, m.in. Polskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości.

Artykuł pochodzi z kategorii: Mieszkanie

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Chcesz wynająć mieszkanie? Podpisz koniecznie umowę z jego właścicielem. To pozwoli uniknąć kłopotów, gdyby były jakieś problemy więcej