Spisanie aktu notarialnego. Na co zwrócić uwagę?

Podpisując akt notarialny, należy sprawdzić każdą zawartą w nim literę i cyfrę. W ten sposób uniknie się dużych kłopotów.

Zofia M. z mężem zamierzają kupić domek pod miastem. Jednak na myśl o wszystkich czynnościach urzędowych, których będą musieli dokonać, włos im się jeży na głowie. Do tego jeszcze sąsiadka opowiedziała im historię znajomej, która chcąc sporządzić notarialnie akt darowizny swego domu z garażem na rzecz córki, dopiero od notariusza dowiedziała się, że w akcie jego własności są istotne błędy.

– Do tej pory jeszcze toczy się sprawa w sądzie o ten wpis w księdze wieczystej. A wszystko przez błąd innego notariusza, który w akcie notarialnym przez pomyłkę wpisał tylko grunt, na którym stoi garaż, natomiast już samego garażu, który miał osobną księgę wieczystą, nie wpisał – mówiła znajoma z przejęciem.

Reklama

Państwo M. zadzwonili do kuzyna, radcy prawnego, by poradził im, jak uniknąć takich pomyłek. – Bo przecież jeżeli już notariusze popełniają błędy, to jak my mamy ich uniknąć? – spytali przestraszeni.

Ważna jest każda literka i cyferka!

Radca prawny słyszał o różnego rodzaju pomyłkach notariuszy, dlatego zwrócił kuzynom uwagę na te, do których dochodzi najczęściej. – Czy wiecie, że wiele osób w trakcie odczytywania aktu notarialnego w ogóle nie widzi, że błędnie wpisano ich dane? Dlatego zawsze trzeba sprawdzić, czy nie ma błędu w nazwisku, czy są prawidłowe imiona rodziców, czy nie przestawiono cyfr w numerze PESEL – uprzedził.

Przypomniał im też, że dane osobowe znajdują się nie tylko na samym początku aktu notarialnego, ale również pod koniec, a więc tam, gdzie są formułowane wnioski do sądu. – Wniosek do sądu jest nawet ważniejszy, bo na jego podstawie sąd dokonuje wpisu do ksiąg wieczystych – dodał radca.

Małżonkowie M. dowiedzieli się też podczas tej rozmowy, jak olbrzymie kłopoty mogą ich dosięgnąć, gdyby pomyłka zdarzyła się w adresie. – Wystarczy drobna literówka i zamiast właścicielami mieszkania numer pięć, zostaniecie właścicielami lokalu numer dwadzieścia pięć.

Problemy mogą być wtedy potężne – ostrzegł radca prawny i zalecił dokładne sprawdzenie, czy w akcie notarialnym dobrze wpisano adres, liczbę pomieszczeń, powierzchnię nieruchomości, udział w nieruchomości wspólnej.

– A że często dochodzi też do pomyłek przy wpisywaniu ceny, upewnijcie się, czy wpisano ją prawidłowo cyfrą i słownie – poradził.

Leon Szulc

Drobne pomyłki, które rodzą duże kłopoty!

1. Drobne pomyłki, na przykład literówki w imieniu czy nazwisku notariusz ma prawo poprawić. W takim przypadku może on sporządzić aneks do umowy.

2. Gdy błąd w akcie notarialnym nie jest zbyt poważny i wynika z winy notariusza, może on też wydać sprostowanie do aktu notarialnego.

3. W pozostałych przypadkach nie ma możliwości poprawienia podpisanego aktu notarialnego. Pozostają inne rozwiązania prawne, między innymi sprawy sądowe.

Artykuł pochodzi z kategorii: Mieszkanie

Twoje Imperium
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jeśli bezskutecznie poszukujesz mieszkania, zastanów się nad pomocą agencji nieruchomości. Współpracują one z właścicielami, którzy na zasadzie wyłączności nie umieszczają ogłoszeń gdzie indziej.... więcej