Trudniej o kredyt hipoteczny

Niestety, od 1 stycznia banki podnoszą marże przy udzielaniu kredytów. Rośnie też udział wkładu własnego, ale nie w każdym przypadku.

Zmiany w dostępie do kredytów hipotecznych to konsekwencja wejścia w życie tzw. rekomendacji S, podnoszącej obowiązkowy wkład własny do 15 proc. wartości nieruchomości. Natomiast podniesienie marży to decyzja banków przygotowujących się do projektowanego nałożenia na nie podatku od aktywów finansowych.

Nie zawsze podwyżka

Reklama

Wkład własny jest wymagany przy przyznawaniu kredytu hipotecznego od 2014 r. i ustalony został wtedy na 5 proc. W 2015 r. ten wymóg wynosił 10 proc. wartości nieruchomości.

Oznacza to, że starając się o kredyt na mieszkanie w 2015 r. np. o wartości 300 tys. zł, mu- sieliśmy mieć przynajmniej 30 tys. zł wkładu.

Komisja Nadzoru Finansowego od 1 stycznia 2016 r. podniosła wymagany udział wkładu własnego do 15 proc. Jednak wprowadzono zasadnicze zastrzeżenie. Klient nadal bezwarunkowo musi mieć w gotówce 10 proc. wartości kredytowanej nieruchomości, a dodatkowe 5 proc. banki mogą uzyskać na drodze ubezpieczenia.

Oznacza to opłatę dodawaną do raty kredytu, którą bank pobiera do czasu, aż spłacimy tę brakującą kwotę wkładu własnego wymaganą przez bank.

Niektóre instytucje finansowe zamiast ubezpieczenia będą wymagały np. zabezpieczenia w postaci blokady środków na rachunku bankowym lub poprzez zastaw na obligacjach Skarbu Państwa. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie banki ustaliły szczegóły tego ubezpieczenia.

Marże przeciw podatkowi

Dodatkową trudnością w uzyskaniu kredytu hipotecznego może być podniesienie przez banki marży (w zależności od instytucji od 0,4 do 0,65 proc.), co oznaczać będzie droższy kredyt.

Artykuł pochodzi z kategorii: Mieszkanie

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • W Polsce co trzecia rodzina nie ma własnego mieszkania. To znaczy że musi je wynajmować albo mieszkać kątem u rodziny, co zdarza się najczęściej. Czy nowy projekt „Mieszkanie+” może coś w tej... więcej