Wynająć mieszkanie – z zyskiem

Przeprowadzam się na jakiś czas do swojej córki, by pomóc jej przy dzieciach. Postanowiłam wynająć więc swoje mieszkanie, żeby nie stało puste i  aby trochę dorobić. Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z wynajmującym? A może iść do notariusza? Jadwiga z Poznania

« Na pewno należy ustalić jasne zasady i zawrzeć je w punktach umowy wynajmu, która jest niezbędna. To podstawowy dokument, który ochroni Pani interesy w przypadku ewentualnych problemów z lokatorem. Zawsze przed podpisaniem umowy należy sprawdzić tożsamość osoby, której zechce Pani podnająć mieszkanie – najlepiej poprosić o dwa dokumenty – dowód osobisty i paszport (albo prawo jazdy).

« Do wyboru są dwa rodzaje umowy: o najem zwykły i najem okazjonalny. W tym drugim przypadku niezbędne jest poświadczenie umowy u notariusza, co wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów, ale daje szansę na sprawniejszą eksmisję, jeśli najemca nie wywiąże się z obowiązków, np. zniszczy sprzęty, nie będzie płacił czynszu. U notariusza musi Pani więc stawić się z osobą, która będzie wynajmować mieszkanie (lokator ma przedstawić zaświadczenie, że w razie zaistnienia takich sytuacji, wyprowadzi się do innego mieszkania). 

Reklama

« W umowie należy zawrzeć też zapisy dotyczące wysokości opłat, terminu ich regulowania oraz kaucji, a także postanowienia dotyczące ewentualnych wizyt Pani w mieszkaniu jako właścicielki oraz listę sprzętów i mebli przekazanych do użytkowania lokatorowi (a jeśli ma być ich np. dwóch-trzech, to na dokumencie powinni podpisać się wszyscy, w ten sposób bowiem solidarnie będą odpowiadać za ewentualne szkody).

« Na pewno warto jeszcze sporządzić spis sprzętów znajdujących się w mieszkaniu (to może być aneks do umowy). Może Pani sobie też zażyczyć kaucji. Wszystko to warto zawrzeć w punktach umowy. Powinna Pani także ustalić z lokatorem, jaki będzie sposób postępowania w razie awarii w mieszkaniu, np. kto ma wezwać elektryka lub hydraulika oraz kto zapłaci za jego usługi.

Przydatne informacje

« A może ochrona? Rozważ kupno ubezpieczenia chroniącego przed konsekwencjami nieszczęśliwych zdarzeń (zwłaszcza jeśli np. zainwestowałaś w remont mieszkania). Podstawową polisą jest ta, dotycząca zdarzeń losowych i pożarów.

Warto uzupełnić ją o ubezpieczenie OC, które zabezpieczy Panią też przed kosztami roszczeń, jeśli np. w wyniku awarii w Pani lokalu dojdzie do zalania mieszkania sąsiada.

Porad udziela prawnik Zbigniew Rogalski

Artykuł pochodzi z kategorii: Mieszkanie

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • 1. Dowiedz się skąd pochodzą środki na realizację inwestycji. Bezpieczniej jest kupić lokal, do budowy którego deweloper nie będzie zaciągał kredytów ani emitował obligacji.  2. Ustal, jaki... więcej