Wynajem mieszkania: Jak się zabezpieczyć

Mam mieszkanie do wynajęcia. Boję się jednak, że najemcy mogą je zniszczyć. Jak się przed tym zabezpieczyć?

Reklama

Ważne jest, aby w miarę szczegółowo spisać umowę. Jeżeli wynajmujący żąda kaucji, trzeba taki fakt zawrzeć w umowie. Owa kaucja ma służyć zabezpieczeniu się przed szkodą lub niezapłaconym przez najemcę rachunkiem.

Nie mniej istotne jest dokładne opisanie mieszkania. Warto wymienić np. sprzęt, jaki znajduje się w lokalu, oraz opisać stan mebli i innych przedmiotów. Można załączyć zdjęcia.

Do czego zobowiązany jest najemca

Najemca jest zobowiązany do wszelkich drobnych napraw w wynajmowanym lokalu, a także do koniecznej konserwacji lub malowania drzwi, ścian, sufitów i podłóg. Nie powinien zatem prosić wynajmującego mieszkanie o wymianę żarówki lub pękniętej płytki w łazience.

Ale w przypadku, gdy najemca chciałby dokonać remontu mieszkania, może wprowadzić w lokalu ulepszenia tylko za zgodą wynajmującego i na podstawie pisemnej umowy określającej sposób rozliczeń z tego tytułu.

Uwaga! W sytuacji zawarcia umowy na czas określony, zakończenie jej przed czasem będzie możliwe tylko wtedy, gdy strony przewidziały to wcześniej w umowie. To właśnie dlatego należy sporządzić ten dokument wyjątkowo precyzyjnie.

Agnieszka Antoniak prawnik

Artykuł pochodzi z kategorii: Mieszkanie

Telemax

Zobacz również