Wynajem zgłoś fiskusowi

Odziedziczyłam mieszkanie po babci, odremontowałam je i teraz chciałabym wynająć. Słyszałam, że uzyskane w ten sposób pieniądze trzeba zgłosić do urzędu skarbowego. Ale znam też osoby, które choć wynajmują mieszkanie, nie odprowadzają podatku. Czy to jest zgodne z prawem? Alicja ze Stalowej Woli

« Zgodnie z prawem dochody z prywatnego wynajmowania nieruchomości podlegają opodatkowaniu. Może Pani wybrać jedną z dwóch opcji rozliczenia z urzędem skarbowym. Pierwsza to opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali 18% lub 32% dochodu. Druga to tzw. ryczałt ewidencjonowany (wynosi 8,5% przychodu). W tym przypadku należy go uprzednio zgłosić.

« Osoby wynajmujące lokal rozliczają się wyłącznie z czynszu wpływającego na ich konto. Podatek nie obejmuje opłat np. za gaz i prąd, które ponosi najemca.

Reklama

« Tak jak Pani wspomniała, jest pewna grupa ludzi, którzy liczą na to, że fiskus się nie dowie o ich dodatkowych dochodach i w ten sposób zaoszczędzą trochę pieniędzy. Warto jednak wiedzieć, że gdy sprawa wyjdzie na jaw, trzeba będzie uregulować podatek za cały okres wynajmu wraz z odsetkami za ten czas oraz poddać się karze grzywny. Jej wysokość wymierzana jest na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego i zależy od wysokości niezapłaconego podatku. Może ona wynieść od kilkuset złotych nawet do kilku tysięcy!

« Roszczenia podatkowe ulegają przedawnieniu dopiero po 6 latach. Zatem osoba, która wynajęła mieszkanie w 2015 r. i  nie odprowadziła podatku, musi liczyć się z tym, że do końca 2021 r. urząd skarbowy może upomnieć się o swoje pieniądze.

Przydatne informacje

« Jak zmniejszyć karę Nie zapłaciłaś podatku i nie wiesz, co zrobić? Złóż czynny żal. Zgodnie z przepisami skarbowymi sprawca, który sam na siebie złoży doniesienie o popełnieniu wykroczenia (nieopodatkowaniu dochodów z najmu), może uniknąć sankcji karnej. Jeśli doniesienie złoży kto inny, czynny żal już nie pomoże.

Artykuł pochodzi z kategorii: Mieszkanie

Na żywo

Zobacz również

  • Chcesz wynająć mieszkanie? Podpisz koniecznie umowę z jego właścicielem. To pozwoli uniknąć kłopotów, gdyby były jakieś problemy więcej