Zniżki w czynszu – komu i ile

Jestem na zasiłku dla bezrobotnych, który kończy mi się w lutym. Widoków na pracę nie mam. Boję się, że gdy stracę pieniądze z urzędu pracy, zacznie nam brakować na opłaty. Mąż pracuje na zlecenie jako ochroniarz. Mamy dwoje dzieci w wieku szkolnym, wydatków więc nie brakuje... Czy uzyskam dopłatę do czynszu? Dochód mamy różny, w zależności od tego, ile mąż ma zleceń, ale nie więcej niż 800 zł miesięcznie na osobę.   Anna z Koszalina

Powinna Pani umówić się na spotkanie z pracownikiem socjalnym w ośrodku pomocy społecznej w swojej miejscowości i opowiedzieć o sytuacji rodzinnej i materialnej.

Na przyznanie dodatku mieszkaniowego i ulgi w czynszu mają szansę rodziny o najniższych dochodach, osoby bezrobotne, niepełnosprawne, a także te, które mieszkają w lokalach komunalnych o najniższym standardzie. Konieczne będzie udokumentowanie dochodów.

Reklama

Do dodatku mieszkaniowego są uprawnione rodziny, w których dochód miesięczny na osobę nie przekracza 1055,56 zł brutto. Ten warunek więc (przy podanym przez Panią dochodzie) jest spełniony. Ale ważna jest też powierzchnia zajmowanego mieszkania.

W Państwa przypadku, tj. na cztery osoby, nie powinna przekroczyć 55 m².

Proszę pamiętać, że dodatek mieszkaniowy może pokryć tylko część czynszu. Stawka jest ustalana indywidualnie i zależy od dochodu rodziny.

Jeśli dodatek ten zostanie przyznany, to będzie się też należał dodatek energetyczny, czyli dopłata do rachunków za prąd – kilkanaście złotych miesięcznie dla czteroosobowej rodziny, Wnioski o przyznanie obu dodatków składa się do ośrodka pomocy społecznej.

Jeśli otrzyma Pani dodatek, będzie on przelewany na konto zarządcy domu oraz dostawcy prądu. Oba dodatki są przyznawane na 6 miesięcy. Gdyby po upływie tego okresu sytuacja Pani rodziny się nie poprawi, można ponownie składać wniosek o uzyskanie dofinansowania.

Ważna informacja – takie dodatki przysługują bez względu na to, czy mieszkanie jest spółdzielcze, własnościowe czy komunalne.

Przydatne informacje

Inne zniżki

Jeśli mieszkanie komunalne ma obniżony standard (brak instalacji zimnej wody lub kanalizacji w lokalu), można starać się o tzw. zniżkę techniczną czynszu.

Wynosi ona 5-15 proc. kwoty czynszu.

Dla singli Samotni mają szansę na dodatek mieszkaniowy, jeśli ich dochód nie przekracza 1477,79 zł brutto, a lokal ma do 35 m.kw.

Lokatorom mieszkań komunalnych w trudnej sytuacji gmina może przyznać tzw. zniżkę dochodową czynszu

Artykuł pochodzi z kategorii: Mieszkanie

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • 1. Dowiedz się skąd pochodzą środki na realizację inwestycji. Bezpieczniej jest kupić lokal, do budowy którego deweloper nie będzie zaciągał kredytów ani emitował obligacji.  2. Ustal, jaki... więcej