BLIK – nowy system płatności

1. BLIK to system polegający na płaceniu za zakupy i usługi smartfonem, a konkretnie specjalną zainstalowaną na nim aplikacją. Możesz w ten sposób opłacać rachunki w sklepach stacjonarnych i internetowych, punktach usługowych, a także wypłacać pieniądze z bankomatu oraz przelewać je na inne konta. Możesz to robić nawet wtedy, gdy nie pamiętasz numeru konta bankowego odbiorcy przelewu. Wystarczy jego numer telefonu.

2. Aby skorzystać z BLIK-a, musisz być klientką jednego z banków należących do systemu (zapytaj o to w swoim banku albo sprawdź na stronie www.blikmobile.pl). Musisz również korzystać z bankowości mobilnej, czyli mieć dostęp do swojego konta bankowego przez smartfon lub tablet, oraz zainstalować na swoim smartfonie bezpłatną aplikację BLIK.

Reklama

3. Jak to wygląda w praktyce? Robiąc zakupy w sklepie tradycyjnym, musisz powiedzieć kasjerowi, że chcesz zapłacić telefonem. W zainstalowanej na smartfonie aplikacji bankowej wybierasz opcję BLIK, a otrzymany 6-cyfrowy kod wpisujesz do terminala. Na koniec potwierdzasz transakcję w telefonie. Podobnie będziesz płacić w sklepach internetowych czy wypłacać z bankomatu.

4. Czy ta forma płacenia jest bezpieczna? Tak, bo do tego, żeby wykonać transakcję, niezbędny jest twój telefon komórkowy i unikatowy kod, który na ten telefon otrzymasz. Co więcej, kod jest ważny tylko przez dwie minuty. Transakcję musisz potwierdzić w aplikacji na swoim smartfonie, sprawdzając przedtem podaną tam kwotę pieniędzy oraz nazwę odbiorcy płatności.

5. Listę miejsc, w których zapłacisz BLIK-iem, znajdziesz na internetowej stronie: www.blikmobile.pl/gdzie-zapłacę-blikiem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Reklamacja wycieczki

    Nikt nie wynagrodzi Ci nerwów związanych z opóźnionym lotem czy brakiem wygód w hotelu, ale możesz liczyć na odszkodowanie. Sprawdź, jak je uzyskać. więcej