Co robić, gdy stracimy kartę do bankomatu

Co zrobić, gdy nie mamy dostępu do gotówki, bo zostaliśmy okradzeni albo bankomat zatrzymał kartę?

Zdjęcie

Awarie systemu zdarzają się rzadko, ale trzeba wiedzieć, jak się wtedy zachować /123/RF PICSEL
Awarie systemu zdarzają się rzadko, ale trzeba wiedzieć, jak się wtedy zachować
/123/RF PICSEL

Dwa tygodnie temu miała miejsce poważna awaria systemu informatycznego w mBanku. Podawał on błędne informacje, że karty płatnicze są kradzione. Jeśli ktoś chciał wypłacić pieniądze z bankomatu, urządzenie zatrzymywało kartę.

Przy płatnościach, np. w sklepie, kasjer był powiadamiany, że ma zatrzymać kartę i ją zniszczyć. Na forach internetowych wówczas wrzało.

Reklama

Szczególnie ostre komentarze pisały osoby, które właśnie wypoczywały na wakacjach albo były za granicą i nagle zostały bez dostępu do gotówki.

Takie awarie – z winy banku – na szczęście zdarzają się bardzo rzadko, jednak stracić kartę możemy także w inny sposób. Na przykład w popsutym bankomacie albo gdy ktoś nas okradnie. Zapytaliśmy trzy największe banki: PKO BP, Pekao S.A. oraz mBank, co należy zrobić w takich sytuacjach.

Gdy karta zostanie zatrzymana przez bankomat „po prostu” – bez powiadomienia, że jest kradziona lub zastrzeżona – powinniśmy zatelefonować do właściciela bankomatu (numery telefonów są na urządzeniu).

mBank wyjaśnił, że takich przypadkach, jak ostatnia awaria, należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem i zgłosić utratę karty oraz poprosić o wydanie nowej. Można to zrobić dzwoniąc na infolinię, w dowolnej placówce albo w serwisie transakcyjnym (zastrzegając dotychczasową kartę, a następnie składając wniosek o wydanie nowej).

Standardowo nowa karta wydawana jest w ciągu kilku dni i wysyłana na adres korespondencyjny klienta wskazany w banku. W sytuacjach awaryjnych bank może także wysłać kartę kurierem – na podany przez nas adres (także za granicę).

Taka procedura jednak trwa, a my nie mamy dostępu do pieniędzy. Oczywiście można je wypłacić w dowolnym oddziale, ale co zrobić, gdy jesteśmy w miejscu, gdzie takiego oddziału nie ma?

Możemy, korzystając z serwisu transakcyjnego, zainstalować na smartfonie aplikację, która pozwala na dokonywanie płatności telefonem.

W PKO BP jest to IKO, w Pekao S.A – PeoPay a w mBanku – BLIK. – Płatności mobilne mają między innymi tę przewagę nad tradycyjnymi płatnościami kartą, że ani sklep, ani bankomat nie mogą zatrzymać nam telefonu – wyjaśnia Katarzyna Münnich z Pekao S.A.

Pieniądze wypłaci konsul

Jeśli za granicą zostaniemy okradzeni, uzyskamy pomoc w konsulacie.

1. Straciliśmy telefon, portfel (z pieniędzmi i kartami płatniczymi) i w dodatku jeszcze dokumenty tożsamości. W takiej sytuacji konsul może nam pomóc w nawiązaniu kontaktu z krewnymi lub znajomymi, aby mogli prze słać nam pieniądze.

2. Jeżeli nie ma innych możliwości, krewni lub znajomi mogą dokonać wpłaty na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie. Przekazana kwota zostanie wypłacona przez konsula na miejscu.

Konsultacja: prawnik Adrianna Łuczak

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Kiedy przedawniają się nasze należności

    Czy możesz podać do sądu osobę, która przez pięć lat nie oddaje ci pieniędzy? Jak długo sama możesz być ścigana za zapomniany dług sprzed lat? Sprawdź to. więcej