Co zrobić ze zniszczonymi pieniędzmi

Może się zdarzyć, że upierzemy pieniądze w kieszeni spodni lub niechcący przedrzemy na pół. Większość uszkodzonych banknotów lub monet możemy wymienić.

Uszkodzone banknoty są wymieniane, jeśli zachowały się w 45 proc. Musi też być możliwość odczytania nominału. Wymiana monet jest możliwa wtedy, gdy przynajmniej jeden jej element jest w całości. Nie zawsze jednak otrzymamy zwrot pełnej kwoty.

Otrzymamy 100 proc. wartości nominału, jeśli pieniądz ma od 100 do 75 proc. pierwotnej powierzchni, jest przerwany na pół i sklejony lub nie. Natomiast jeśli banknot zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, otrzymamy zwrot 50 proc. wartości nominalnej.

Reklama

Zniszczone pieniądze zanosimy do jakiegokolwiek banku, a on przekazuje je do NBP. Otrzymujemy pokwitowanie, a następnie zwrot danej kwoty pieniędzy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Życie na gorąco

Zobacz również

  • 1. BLIK to system polegający na płaceniu za zakupy i usługi smartfonem, a konkretnie specjalną zainstalowaną na nim aplikacją. Możesz w ten sposób opłacać rachunki w sklepach stacjonarnych i... więcej