Fundusz Alimentacyjny. Do kiedy złożyć wniosek

Ostatni dzwonek, by złożyć wniosek o świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego!

Aleksandra T. samotnie wychowuje kilkuletnią córkę. Od ojca dziecka nie mogła doczekać się alimentów, więc rok temu złożyła wniosek o to świadczenie do Funduszu Alimentacyjnego. Pieniądze, choć niewielkie, ale otrzymywała, jednak okres świadczeniowy kończy się pod koniec września i już trzeba składać dokumenty na następny rok.

Aleksandra słyszała, że wprowadzono jakieś ułatwienia i już nie trzeba dostarczać niezliczonej liczby dokumentów. Nie wiedząc jednak dokładnie, na czym polegają zmiany, poszła do ośrodka opieki zasięgnąć języka.

Potrzebny dokument od komornika

Reklama

Urzędniczka potwierdziła, że teraz koniecznych dokumentów jest mniej. Nadal jednak trzeba do wniosku o świadczenie alimentacyjne dołączyć dokument wskazujący, że ściągnięcie alimentów od ojca dziecka za ostatnie dwa miesiące było niemożliwe.

– Koniecznie też musi pani dołączyć odpis sądowy wyroku zasądzającego alimenty, a także zaświadczenie lub oświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły. Mogą też być potrzebne inne dokumenty, jeśli bez nich nie będzie można ustalić, czy należy się pani świadczenie i w jakiej wysokości.

– A zaświadczenie o wysokości mojego dochodu jest niepotrzebne? – zdziwiła się Aleksandra. Urzędniczka wyjaśniła jej, że teraz gminy, ustalając uprawnienia do otrzymania świadczenia, same sprawdzają wysokość dochodu osiągniętego przez członków rodziny w roku poprzedzającym okres świadczeniowy, czyli w przypadku Aleksandry za 2015.

Z obowiązku dostarczenia tego zaświadczenia zwolnieni są jednak tylko ci, którzy mieli dochód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych. – Jeśli od uzyskanego dochodu odprowadzany jest podatek zryczałtowany, np. z działalności gospodarczej, to wciąż trzeba składać oświadczenie – wyjaśniła urzędniczka.

Aleksandra spytała, w jakim czasie należy złożyć papiery. – Im szybciej, tym lepiej – odrzekła urzędniczka.

– Jak pani wie, kolejny okres świadczeniowy rozpoczyna się pierwszego października tego roku, a kończy 30 września przyszłego roku. Jeśli wniosek o świadczenie złoży pani do końca sierpnia, to pieniądze dostanie pani już w październiku.

Jeśli natomiast zgłosi się pani do nas między początkiem września a końcem października, to wypłata należnej kwoty za październik wpłynie dopiero w listopadzie, choć będzie podwójna, bo za dwa miesiące.

Popraw błędy, będą szybciej pieniądze

Aleksandra zawsze miała kłopoty z wypełnianiem dokumentów. – Poprzednio musiałam wszystko poprawiać i przez to miesiąc później dostałam pieniądze. Czy jeśli znów się pomylę, wypłata świadczenia się odwlecze? – pytała z niepokojem.

– Nie. Jeśli niewłaściwie wypełni pani wniosek, wezwiemy panią na piśmie do jego poprawienia lub uzupełnienia. Jest na to czternaście dni od otrzymania pisma. Tak samo postępujemy, gdy ktoś nie dostarczy razem z wnioskiem odpowiednich zaświadczeń lub oświadczeń. Jeżeli postąpi pani zgodnie z wezwaniem i wszystko uzupełni lub poprawi, przyznamy świadczenie od dnia wpłynięcia wniosku – wyjaśniła urzędniczka.

Przestrzegła jednak, że w razie niezastosowania się do żądań urzędu, wniosek nie będzie rozpatrzony i trzeba go będzie składać po raz kolejny.

Leon Szulc

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Twoje Imperium

Zobacz również