Ile komornik może zająć z pensji

Zazwyczaj najpierw komornik zajmuje wynagrodzenie. To najprostszy sposób ściągnięcia długu. Ile? To zależy od rodzaju zadłużenia.

Reklama

Procedura jest następująca: komornik wysyła do zakładu pracy oraz do dłużnika dokument: „zajęcie wynagrodzenia”. Pracodawca na tej podstawie musi potrącić z pensji pracownika podaną kwotę i wysłać na konto komornika. Ma obowiązek robić to co miesiąc, dopóki komornik nie przyśle postanowienia o umorzeniu egzekucji lub uchyleniu zajęcia pensji.

Jaka część wynagrodzenia do ściągnięcia

To, ile komornik zabierze na spłatę długu zależy od tego, kto zlecił odzyskanie pieniędzy, np. bank, wspólnota mieszkaniowa, osoba prywatna. Ważne jest również to, czy dłużnik otrzymuje minimalne wynagrodzenie, czy zarabia więcej. Oto przykłady.

60 proc. pensji może zająć komornik na alimenty, nawet jeśli dłużnik zarabia tylko minimalną pensję, czyli obecnie 1680 zł brutto. Ale uwaga! Jeśli osoba otrzymująca minimalne wynagrodzenie ma inne długi, takie jak np. niespłacane pożyczki, kredyty, zaległości w opłatach za media, czynsz, to komornik nie może nic zabrać z kwoty 1680 zł brutto.

50 proc. pensji – tyle może zająć komornik np. na długi bankowe, jeśli dłużnik zarabia więcej niż minimalne wynagrodzenie. Wtedy musi pozostawić 1680 zł brutto (jest to kwota wolna od zajęcia).

50 proc. trzynastki – tyle komornik może zająć, o ile oczywiście dłużnik otrzymuje takie dodatkowe roczne wynagrodzenie.

100 proc. środków z funduszu socjalnego – komornik zajmie w całości wszystkie świadczenia socjalne przyznawane pracownikowi (np. wypłatę na tzw. wczasy pod gruszą). W przypadku tych kwot nie stosuje się żadnych ograniczeń ani limitów.

Zablokowanie konta bankowego

Bardzo często zajmowane są też rachunki bankowe. Komornik ma bowiem prawne możliwości ustalenia numeru konta dłużnika.

Gdy komornik wyszuka konta dłużnika w bankach (także spółdzielczych i SKOK-ach), wystawi dokument „zajęcie rachunku bankowego”. Bank niezwłocznie musi przekazać środki komornikowi.

Zajęcie konta nie traci ważności! To oznacza, że nawet jeśli w danym momencie nie ma nic na koncie dłużnika, to komornik będzie tak długo je blokował, aż pojawią się na nim pieniądze.

Przedmioty, które nie podlegają zajęciu

O ile środki pieniężne komornik może zajmować bez większych ograniczeń, to niektórych przedmiotów nigdy nie wolno mu zabrać. Listę takich rzeczy ściśle określa kodeks postępowania cywilnego (art. 829). Oto przykłady rzeczy niepodlegających zajęciu:

- narzędzia i przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika (z wyłączeniem auta);

- pościel, bielizna, ubrania codzienne, niezbędne dłużnikowi i członkom jego rodziny;

- zapasy żywności i opału na okres jednego miesiąca;

- rzeczy niezbędne do nauki, praktyk religijnych, odznaczenia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Pani Barbara mieszka w Gdańsku, w domu graniczącym z obszarem objętym strefą płatnego parkowania. Podobnie jak inni mieszkańcy jest zmuszona parkować samochód na ulicy przed domem. Do niedawna... więcej