Ile pieniędzy może komornik zabrać z konta samotnej matce?

Od kilkunastu miesięcy mam kłopoty z zaległym czynszem. Czy jest to prawda, że nawet takiej osobie, jak ja, samotnej matce z dwójką dzieci, komornik ma prawo zająć wynagrodzenie z mojej umowy o pracę? Izabela G., Przemyśl.

Zdjęcie

Komornik może potrącić nawet połowę wynagrodzenia. /123/RF PICSEL
Komornik może potrącić nawet połowę wynagrodzenia.
/123/RF PICSEL

Niestety jest to prawda. Stan i sytuacja rodzinna nie mają w tym wypadku znaczenia. Zadaniem komornika jest ściągnięcie długu. Ma tu szerokie pole do popisu, a ogranicza go jedynie kilka regulacji prawnych.

W Pani przypadku, czyli zatrudnienia na umowę o pracę, komornik może potrącić połowę wynagrodzenia. Musi jednak pozostawić Pani wartość minimalnej płacy (w 2015 roku to 1750 zł brutto), po odliczeniu składek na ZUS i zaliczki na podatek. Jeśli ktoś pracuje na części etatu, to wolna od potrąceń jest ta sama część minimum.

Reklama

Komornik może też sięgnąć do Pani konta w banku lub w SKOK-u. Zabierze pieniądze z rachunków avista, oszczędnościowych i lokat. Ale nie wszystkie – musi pozostawić trzykrotność średniej płacy w przedsiębiorstwach, bez wypłat z zysku. Skoro Pani ma na utrzymaniu dzieci, to komornik nie zabierze Wam m.in. wypłat rodzinnych i alimentów.

Natomiast jeśli ktoś pracuje na umowie zlecenia czy o dzieło, to żadna część jego zarobku nie jest niestety chroniona. Osobom, które dostają wypłaty z ZUS komornik zabierze 25% emerytury lub renty. Można się obronić przed utratą należnej reszty tylko w ten sposób, że poprosimy pracodawcę czy ZUS, by wypłacał nam pieniądze do ręki lub przesyłał pocztą.

Jeśli jednak spłata zobowiązania bardzo się wydłuża, to rosną odsetki. A komornik, gdy nie ma z czego ściągnąć gotówki, sięgnie po ruchomości i nieruchomości dłużnika.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Zobacz również

  • Goodie to nowoczesna i przyjazna platforma zakupowa: bezpłatna aplikacja mobilna i strona www.goodie.pl, dzięki której łatwo znajdziesz najświeższe informacje o zniżkach i promocjach w sklepach... więcej