Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze

Jeśli musisz się zadłużyć, aby wystarczyło na bieżące potrzeby, zrób to z głową…

Policz, na ile cię stać

Reklama

Finansowanie potrzeb pieniędzmi z kredytu czy pożyczki jest dość kosztowne. Zastanówmy się więc, czy stać nas na spłacanie rat przez kolejnych kilka czy kilkanaście miesięcy. Zsumujmy swoje miesięczne dochody i stałe opłaty. Dodajmy do tego wydatki na życie, a potem obliczmy, ile zostaje. Z tego musi wystarczyć na miesięczną ratę.

Nie tylko procenty

Większość osób występujących o udzielenie kredytu lub pożyczki skupia się przede wszystkim na oprocentowaniu. Tymczasem kredyt z niskimi odsetkami często bywa droższy od tego z wyższymi. Decydującym składnikiem kosztów jest bowiem prowizja.

Zawsze pytajmy pożyczkodawcę o RRSO, czyli roczną rzeczywistą stopę oprocentowania. Niektóre firmy jej nie podają, choć prawo tego wymaga. Jeśli nie udzielą nam takiej informacji, zdecydujmy się na inną ofertę.

Uważaj na ubezpieczenia

Banki zawsze oferują ubezpieczenie kredytu, ale czasem jest ono obowiązkowe. Ubezpieczenie mogą zastąpić żyranci, którzy w razie czego spłacą nasz dług. Wiadomo jednak, że o nich niełatwo. Dlatego, zaciągając kredyt z polisą, dokładnie zapoznajmy się z jej warunkami, aby nie przepłacać.

Im dłużej, tym drożej

Koszt pożyczki zależy m.in. od okresu spłaty. Oprocentowanie zwykle się nie zmienia, ale prowizja tak. Im dłużej spłacamy kredyt, tym jest droższy. Jeśli uda nam się wcześniej oddać pieniądze, bank lub firma pożyczkowa musi zwrócić proporcjonalną część dodatkowych opłat, m.in. prowizji.

Kredytodawcy nie zawsze stosowali się do tych przepisów, interpretując je na swoją korzyść. Jednak UOKiK definiuje je jednoznacznie i stwierdza, że należy nam się zwrot części kosztów kredytu.

Nie ryzykuj!

Zadłużanie się w firmie udzielającej tzw. szybkich pożyczek jest ryzykowne. RRSO może wynosić tam nawet 170 proc.! Wprawdzie wiele tych przedsiębiorstw oferuje pierwszą pożyczkę za darmo, ale, uwaga, tu także może tkwić pułapka.

Pieniądze trzeba bowiem bardzo szybko oddać, zwykle w ciągu 30 dni. Jeśli nie zdążymy ze zwrotem długu, odsetki za kolejny miesiąc mogą przekroczyć nawet 30 proc.

Ważne zasady pożyczania

Aby uniknąć kłopotów ze spłatą długu, upewnijmy się, że firma pożyczkowa objęta jest nadzorem finansowym. Możemy to sprawdzić na www.knf.gov.pl lub na www.zanimpodpiszesz.pl.

Zapytajmy o całkowity koszt kredytu, to znaczy łącznie z odsetkami, składką ubezpieczeniową, prowizją itp. Uważnie przeczytajmy umowę. Szczególnie informacje dotyczące zabezpieczenia pożyczki. Jeśli w umowie coś jest dla nas niejasne, pytajmy. Gdy nie otrzymamy zadowalającej odpowiedzi, zwróćmy się o pożyczkę gdzie indziej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Zobacz również

  • « LPG to tańsze rozwiązanie niż jazda na benzynie albo ropie, trzeba jednak mieć świadomość tego, że jego instalacja oznacza jednorazowy koszt 1,5-5 tys. zł (w zależności od generacji LPG), który... więcej