Jak lepiej kontrolować wydatki

Jeśli zmienimy nieco swoje codzienne nawyki, możemy zaoszczędzić nawet 300 zł miesięcznie, nie zaciskając pasa.

Nie bierz karty

Reklama

Płacąc w sklepach gotówką, łatwiej się oprzeć kupowaniu pod wpływem impulsu. Zwykle bowiem mamy przy sobie mniej pieniędzy, niż wynosi limit na karcie kredytowej.

Trudniej też wydać nam gotówkę z portfela niż pieniądze, których nie widzimy.

Poza tym, jeśli dodamy koszty obsługi karty, czyli opłaty za korzystanie z niej, odsetki za przekroczenie limitu itp., to sprawunki mogą okazać się jeszcze droższe.

Mięso upiecz sama

Dobrej jakości gotowe wędliny są drogie i zwykle zawierają różne konserwanty oraz nie zawsze zdrowe dodatki.

Lepiej więc kupić porcję mięsa i upiec ją w piekarniku lub ugotować. Będzie smaczniejsza i co najmniej o 20% tańsza.

Pamiętajmy tylko, aby nie przyrządzać zbyt dużych porcji na raz, gdy mamy małą rodzinę.

Niepeklowane, a jedynie upieczone w piekarniku albo ugotowane mięso jest dość nietrwałe. Trzeba je zjeść w ciągu dwóch, trzech dni.

Sprzątaj taniej

Możemy oczywiście używać do sprzątania sody, octu i amoniaku, ale nie zawsze mamy czas, aby mieszać składniki i czekać, aż papka z sody i octu zadziała. Ale nie musimy też wydawać pieniędzy na drogie reklamowane w telewizji płyny i mleczka.

Jeśli sprzątamy systematycznie, to nie potrzebujemy środków chemicznych, które poradzą sobie z wieloletnią warstwą kamienia i osadu w piekarniku.

Tani żel do toalet z supermarketu usunie brud tak samo skutecznie jak ten drogi. Lepiej również kupić jeden uniwersalny płyn i zaoszczędzić nawet 50 zł, niż wydawać na kilka specjalistycznych.

Kosztowne promocje

Kupując na wyprzedażach, możemy sporo zaoszczędzić, ale polowanie na promocje nie zawsze się opłaca.

Jeżdżąc od sklepu do sklepu, tracimy czas i pieniądze na benzynę lub bilety. Korzystajmy więc z obniżek z głową, aby nie przepłacać!

Nie wyrzucaj jedzenia

Przyjmijmy zasadę, że w naszym domu nic się nie marnuje. Gdy z obiadu zostaną ziemniaki, zróbmy z nich kopytka. Nadwyżkę rosołu zamroźmy. A suchego pieczywa użyjmy np. do zagęszczania sosów.

Oszczędzaj na kosmetykach

Polskie szampony, żele pod prysznic czy kremy do rąk nie odbiegają jakością od zagranicznych, a są nawet o 50-60% tańsze. Kupując drogie kosmetyki, płacimy za markę.

Nie warto w ten sposób tracić pieniędzy. Lepiej wydać je choćby na nową fryzurę. Jeśli mamy np. przesuszoną skórę, do taniego kremu dodajmy kilka kropel gliceryny, a efekt będzie taki, jak po zastosowaniu markowego kosmetyku.

Zrezygnuj z wody w butelkach

Wiele osób kupuje niegazowaną wodę mineralną. To niepotrzebny wydatek. Zamiast tracić 10-11 zł tygodniowo na zgrzewkę wody, kupmy dzbanek z filtrem. Filtr kosztuje ok. 15-20 zł i wystarcza na miesiąc. Zaoszczędzimy więc co najmniej 20 zł miesięcznie. Możemy odłożyć jeszcze więcej, pijąc wodę z kranu, która jest coraz lepszej jakości. Można ją przedtem przegotować.

Rób przetwory

Warto wykorzystać sezonową obniżkę cen warzyw oraz owoców i przyrządzić domowe przetwory.

Zimą, zamiast kupować gotowy sos pomidorowy za 9-12 zł, otworzymy słoik z własnym, pysznym i bez konserwantów.

Kupuj w hurtowni

Po owoce i warzywa na przetwory warto się wybrać do hurtowni lub bezpośrednio do ogrodnika.

Zapłacimy za nie o połowę taniej. Mniej niż w sklepie kosztują też na bazarach, ale naprawdę ładny towar jest tu tylko przed południem.

Gotuj pupilom

Koszt utrzymania psa zależy od jego wielkości i rasy. Gotowa karma kosztuje średnio 100-120 zł miesięcznie.

Możemy tę kwotę zmniejszyć nawet o 70%, jeśli zamiast puszek i suchych chrupek będziemy gotować pupilowi kaszę z mięsem i warzywami. Na pewno polubi potrawkę z pęczaku, kurczaka i marchewki.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Zobacz również

  • Reklamacja wycieczki

    Nikt nie wynagrodzi Ci nerwów związanych z opóźnionym lotem czy brakiem wygód w hotelu, ale możesz liczyć na odszkodowanie. Sprawdź, jak je uzyskać. więcej