Jak nie przepłacać za telefon, internet, telewizję

1. Jeśli planujesz kupić komórkę i zastanawiasz się nad skorzystaniem z oferty „telefon za złotówkę”, pamiętaj o jednym: operator telefonii komórkowej z reguły nic nie daje za darmo. W rzeczywistości opłata za aparat zostanie rozłożona na raty i dopisana do rachunku.

Łatwo się o tym przekonasz już przy pierwszej fakturze. Tam bowiem będzie wyszczególnione, ile miesięcznie zapłacisz za abonament, a ile wynosi rata za „telefon za złotówkę”.

Reklama

2. Wybierając model telefonu, zastanów się, czy nowoczesny smartfon, polecany przez sprzedawcę, na pewno ci się przyda? Czy będziesz korzystać ze wszystkich jego funkcji? Jeżeli telefon ma służyć wyłącznie do dzwonienia oraz odbierania i wysyłania SMS-ów, bardziej się opłaca kupić prostszy model. Zaoszczędzisz nie tylko na samym aparacie, ale również na prądzie – im mniej funkcji ma telefon, tym rzadziej trzeba ładować baterię.

3. Poza tym wybór droższego smartfona oznacza albo wysokie rachunki, albo długą umowę, która wiąże cię z wybranym operatorem na 24, a nawet na 36 miesięcy. Natomiast, gdy kupujesz samą usługę (bez telefonu) albo z tanim i prostym modelem, zwykle możesz podpisać umowę tylko na rok.

Warto rozważyć tę opcję, bo usługi telekomunikacyjne szybko tanieją, co oznacza, że umowę na korzystniejszych warunkach będziesz mogła podpisać już za rok.

4. Wybierając kablówkę i pakiet internetowy, kieruj się przede wszystkim swoimi potrzebami. Fakt, że dostawca usług oferuje standardowe pakiety, nie oznacza, że nie masz nic do powiedzenia. Po co ci blok kanałów sportowych, jeśli kompletnie nie interesujesz się sportem? Po co łącze o największej przepustowości, jeśli internet służy ci wyłącznie do sprawdzania e-maili i przeglądania wiadomości?

Nie daj sobie wmówić, że „lepiej mieć więcej niż mniej”, bo w ten sposób będziesz płacić za to, z czego i tak nie skorzystasz.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Reklamacja wycieczki

    Nikt nie wynagrodzi Ci nerwów związanych z opóźnionym lotem czy brakiem wygód w hotelu, ale możesz liczyć na odszkodowanie. Sprawdź, jak je uzyskać. więcej