Jak obniżyć rachunki za komórkę

Reklamację na usługi telekomunikacyjne możesz złożyć, dzwoniąc na infolinię swojego operatora albo pisemnie na adres jego siedziby.

Najnowsze dane mówią, że w Unii najdroższe rozmowy są w... Polsce! Jak płacić mniej za komórkę i usługi multimedialne? Są sposoby!

Sposób pierwszy: wykupienie kilku usług w pakiecie

Reklama

Pakiet może się opłacać, jeśli często korzystasz zarówno z telefonu, internetu, jak i kablówki. To kosztuje mniej niż comiesięczne opłaty za te same usługi osobno.

Oto przykładowe nowości. PLUS oferuje program smartDOM – telefon, telewizja (w Cyfrowym Polsacie) i internet mobilny (też w komórce). Gdy masz te usługi w pakiecie, oszczędzasz na każdej 10 zł miesięcznie. Szczegóły na: www.plus.pl

PLAY oferuje pakiet FORMUŁA 4.0 UNLIMITED. Są w nim połączenia do Play nielimitowane, a do Orange, T-Mobile, Plus nielimitowane przy opłacie abonamentowej od 49,99 zł. Jeżeli dołączysz internet 2 GB na komórkę, to otrzymasz go za darmo do końca 2014 r. Szczegóły na: www.play.pl

W ORANGE sama decydujesz, jakie usługi połączysz. Np. w pakiecie Orange Open Combo otrzymasz co miesiąc rabat 10 zł, jeśli połączysz 2 oferty, np. internet mobilny i domowy. Wysokość abonamentu to minimum 39 zł. Więcej na: www.orange.pl

ALE UWAGA! Umowy na pakiety są zwykle roczne lub dwuletnie. Będziesz więc związana z jednym operatorem na dłużej, a koszty rezygnacji mogą być wysokie.

Sposób drugi: karta zamiast abonamentu

Jeśli masz abonament, lecz nie korzystasz często z komórki, to telefon na kartę może być tańszy. Będziesz kontrolować wydatki. Operatorzy często dają bonusy i różne pakiety za doładowania. Np. w T-Mobile, gdy doładujesz telefon dowolną kwotą, operator podwoi twoje doładowanie. Otrzymane złotówki możesz wy korzystać na SMS-y, rozmowy, MMS-y do wszystkich sieci. Przy doładowaniu np. za 10–24 zł dodatkowe złotówki możesz wykorzystać w ciągu 1 tygodnia.

T-Mobile nie ogranicza ilości promocyjnych doładowań, należy aktywować usługę i jest czynna, póki jej nie wyłączysz.

Sposób trzeci: darmowe rozmowy z wybranymi numerami

Operatorzy oferują również dodatkowo nielimitowane rozmowy na wybrane numery. Oto przykłady.

PLUS: bezpłatne rozmowy na łącznie 5 numerów w tej sieci i stacjonarne. 30-dniowy pakiet – 10 zł.

ORANGE: za darmo na wszystkie numery komórkowe tej sieci, nawet gdy masz 0 zł na koncie. Usługa kosztuje 9 zł i jest ważna 31 dni. Ale uwaga! Operatorzy nie mają w ofertach na komórki nielimitowanych rozmów za granicę. Taką opcję proponuję ORANGE, ale tylko przy telefonie stacjonarnym, np. „Plan Na Każdy Wieczór i Weekend” – rozmowy bez ograniczeń od 18.00 do 8.00 i w weekendy do krajów Unii, do USA, Kanady i Australii.

Gdzie się poskarżyć

Jeżeli uważasz, że twój operator nalicza ci za wysokie opłaty, czy niesłusznie odrzucił twoją reklamację, skontaktuj się z Urzędem Komunikacji Elektronicznej (UKE).

W razie pytań lub wątpliwości skontaktuj się z: Centrum Informacji Konsumenckiej UKE 801 900 853 lub elektronicznie na adres mejlowy: uke@uke.gov.pl

Możesz też złożyć skargę do UKE za pośrednictwem strony internetowej urzędu: www.cik.uke.gov.pl

Sposób czwarty: zmiana operatora

Gdy twoja umowa dobiega końca, sprawdzaj oferty innych operatorów.

Jeśli znajdziesz korzystną, złóż wniosek u operatora, do którego przeniesiesz numer. Udziel mu pełnomocnictwa. Załatwi za ciebie formalności. Numer będzie przeniesiony w ciągu 1 dnia roboczego.

Marcin Nagórek - radca prawny

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Naj

Zobacz również

  • Kiedy przedawniają się nasze należności

    Czy możesz podać do sądu osobę, która przez pięć lat nie oddaje ci pieniędzy? Jak długo sama możesz być ścigana za zapomniany dług sprzed lat? Sprawdź to. więcej