Jak obniżyć rachunki za komórkę

Reklamację na usługi telekomunikacyjne możesz złożyć, dzwoniąc na infolinię swojego operatora albo pisemnie na adres jego siedziby.

Najnowsze dane mówią, że w Unii najdroższe rozmowy są w... Polsce! Jak płacić mniej za komórkę i usługi multimedialne? Są sposoby!

Sposób pierwszy: wykupienie kilku usług w pakiecie

Reklama

Pakiet może się opłacać, jeśli często korzystasz zarówno z telefonu, internetu, jak i kablówki. To kosztuje mniej niż comiesięczne opłaty za te same usługi osobno.

Oto przykładowe nowości. PLUS oferuje program smartDOM – telefon, telewizja (w Cyfrowym Polsacie) i internet mobilny (też w komórce). Gdy masz te usługi w pakiecie, oszczędzasz na każdej 10 zł miesięcznie. Szczegóły na: www.plus.pl

PLAY oferuje pakiet FORMUŁA 4.0 UNLIMITED. Są w nim połączenia do Play nielimitowane, a do Orange, T-Mobile, Plus nielimitowane przy opłacie abonamentowej od 49,99 zł. Jeżeli dołączysz internet 2 GB na komórkę, to otrzymasz go za darmo do końca 2014 r. Szczegóły na: www.play.pl

W ORANGE sama decydujesz, jakie usługi połączysz. Np. w pakiecie Orange Open Combo otrzymasz co miesiąc rabat 10 zł, jeśli połączysz 2 oferty, np. internet mobilny i domowy. Wysokość abonamentu to minimum 39 zł. Więcej na: www.orange.pl

ALE UWAGA! Umowy na pakiety są zwykle roczne lub dwuletnie. Będziesz więc związana z jednym operatorem na dłużej, a koszty rezygnacji mogą być wysokie.

Sposób drugi: karta zamiast abonamentu

Jeśli masz abonament, lecz nie korzystasz często z komórki, to telefon na kartę może być tańszy. Będziesz kontrolować wydatki. Operatorzy często dają bonusy i różne pakiety za doładowania. Np. w T-Mobile, gdy doładujesz telefon dowolną kwotą, operator podwoi twoje doładowanie. Otrzymane złotówki możesz wy korzystać na SMS-y, rozmowy, MMS-y do wszystkich sieci. Przy doładowaniu np. za 10–24 zł dodatkowe złotówki możesz wykorzystać w ciągu 1 tygodnia.

T-Mobile nie ogranicza ilości promocyjnych doładowań, należy aktywować usługę i jest czynna, póki jej nie wyłączysz.

Sposób trzeci: darmowe rozmowy z wybranymi numerami

Operatorzy oferują również dodatkowo nielimitowane rozmowy na wybrane numery. Oto przykłady.

PLUS: bezpłatne rozmowy na łącznie 5 numerów w tej sieci i stacjonarne. 30-dniowy pakiet – 10 zł.

ORANGE: za darmo na wszystkie numery komórkowe tej sieci, nawet gdy masz 0 zł na koncie. Usługa kosztuje 9 zł i jest ważna 31 dni. Ale uwaga! Operatorzy nie mają w ofertach na komórki nielimitowanych rozmów za granicę. Taką opcję proponuję ORANGE, ale tylko przy telefonie stacjonarnym, np. „Plan Na Każdy Wieczór i Weekend” – rozmowy bez ograniczeń od 18.00 do 8.00 i w weekendy do krajów Unii, do USA, Kanady i Australii.

Gdzie się poskarżyć

Jeżeli uważasz, że twój operator nalicza ci za wysokie opłaty, czy niesłusznie odrzucił twoją reklamację, skontaktuj się z Urzędem Komunikacji Elektronicznej (UKE).

W razie pytań lub wątpliwości skontaktuj się z: Centrum Informacji Konsumenckiej UKE 801 900 853 lub elektronicznie na adres mejlowy: uke@uke.gov.pl

Możesz też złożyć skargę do UKE za pośrednictwem strony internetowej urzędu: www.cik.uke.gov.pl

Sposób czwarty: zmiana operatora

Gdy twoja umowa dobiega końca, sprawdzaj oferty innych operatorów.

Jeśli znajdziesz korzystną, złóż wniosek u operatora, do którego przeniesiesz numer. Udziel mu pełnomocnictwa. Załatwi za ciebie formalności. Numer będzie przeniesiony w ciągu 1 dnia roboczego.

Marcin Nagórek - radca prawny

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Naj

Zobacz również

  • Reklamacja wycieczki

    Nikt nie wynagrodzi Ci nerwów związanych z opóźnionym lotem czy brakiem wygód w hotelu, ale możesz liczyć na odszkodowanie. Sprawdź, jak je uzyskać. więcej