Jak odzyskać zaliczkę

Chciałem kupić samochód. Przekazałem właścicielowi 10 tys. zł po to, by sprawdzić stan techniczny pojazdu. Okazało się, że był po wypadku i chciałem odebrać pieniądze. Sprzedający mi ich nie zwrócił. Co mam teraz zrobić?

Instytucja zaliczki nie jest wprost uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego. Jednakże zgodnie z jego przepisami, jeżeli strony odstępują od umowy, powinny zwrócić sobie wzajemnie wszystko, co otrzymały.

W tym wypadku Pan zwraca auto, nie decydując się na zakup, a sprzedający zwraca zaliczkę. Ale sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeżeli przekazane na poczet zakupu pieniądze nie były zaliczką, a zadatkiem!

Reklama

Przepisy jasno określają wówczas taką sytuację i stanowią, że zadatek dany przy zawarciu umowy w razie jej niewykonania może być przez drugą stronę zatrzymany. Osoba ta może nawet żądać dwukrotnej kwoty jako zadośćuczynienia.

Zadatek stanowi swego rodzaju gwarancję wykonania umowy. Z Pana opisu sprawy wygląda jednak na to, że dał Pan właścicielowi auta zaliczkę, aby upewnić się co do słuszności zakupu. W związku z tym powinien Pan pisemnie wezwać sprzedającego do jej zwrotu, a po bezskutecznym upływie terminu wyznaczonego na oddanie zaliczki sprawę warto skierować do sądu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Kurier TV
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Goodie to nowoczesna i przyjazna platforma zakupowa: bezpłatna aplikacja mobilna i strona www.goodie.pl, dzięki której łatwo znajdziesz najświeższe informacje o zniżkach i promocjach w sklepach... więcej