Jak oszczędzać każdego dnia: Porady

Wczasy, wyjazdy, wycieczki...

Kup majówkę na portalu grupowych zakupów! Trafiają się prawdziwe okazje, np. za 799 zł: 3 noclegi dla 2 osób w 5-gwiazdkowym hotelu w Kołobrzegu albo za 699 zł: 3 noclegi dla 2 osób w 4-gwiazdkowym hotelu w Bieszczadach – zniżka 52 proc.

17. Kupuj last minute! Jeśli to możliwe, planuj urlop... w ostatniej chwili. Zniżka od osoby za wczasy last minute to 100–200 zł i więcej (np. tui.pl).

Reklama

18. Może wyjazd rodzinny za granicę? To się opłaca, bo za dziecko do 2 lat nic nie płacisz (w większości biur), a za 12–14-letnie – część ceny. Gdy jesteś w wieku 50+, zniżka dla ciebie i osoby towarzyszącej wyniesie ok. 20 proc. (np. do Hiszpanii).

19. Wymień walutę najtaniej! W kantorach internetowych jest najkorzystniejszy kurs (np. na wymianie 100 euro oszczędzisz do kilkunastu złotych w porównaniu z kantorem w banku).

20. Za granicę zabierz podstawowe leki. W niektórych krajach nawet preparaty przeciwbólowe mogą być bardzo drogie (np. w Turcji za aspirynę zapłacisz kilka razy więcej niż u nas).

21. Chcesz zaprosić znajomych do restauracji? Wcale nie musisz stracić na to majątku! Możesz mieć w restauracji znaczną zniżkę, jeśli jesteś klientką portalu zakupów grupowych (zniżki do 70 proc.). 22. Korzystaj z promocji na stacjach benzynowych. Na karcie klienta zbierasz punkty za tankowanie (3 pkt. za 2 l benzyny) i wybierasz coś gratis z katalogu (np. za 300 pkt. płyn do spryskiwaczy).

23. Tanio wyczyść tapicerkę w aucie. Na portalu zakupów grupowych zamów pranie (płacisz np. 59 zł, a nie 130 zł).

Tańsze pranie i sprzątanie

24. Sprawdzaj sposób prania, gdy kupujesz ubrania. Pralnia kosztuje! Np. upranie spódniczki 15 zł, żakietu 20 zł!

25. Kupuj rzeczy z niegniotących się tkanin. To oszczędność do 50 zł rocznie.

26. Korzystaj z kuponów do pralni. Znajdziesz je na stronach www pralni, kupisz na portalach zakupowych. Oszczędzisz do 50 proc.

27. Poproś o rabat w pralni. Gdy zaniesiesz np. 5 rzeczy, to szóstą upierzesz ze zniżką.

28. Sama zrób odświeżacz powietrza. Wystarczy woda z sokiem z cytryny (na szklankę wody sok z 1/2 cytryny). Przelej do butelki z atomizerem. Rozpylaj w pomieszczeniach. Oszczędzisz do 15 zł na opakowaniu.

29. Odetkaj odpływ wanny... bez chemii. Pomoże proszek do pieczenia oraz zwykły ocet (torebkę proszku zalej 1/3 szklanki octu). Po 2 minutach nalej do odpływu gorącej wody. Oszczędzisz na preparacie ok. 12 zł.

30. Tanio wypoleruj zlew. Natrzyj go wewnętrzną stroną skórki pomarańczy, potem wypoleruj miękką szmatką. Oszczędność: 4 zł na płynie do stali nierdzewnej.

31. Sierść i kłaczki z ubrań usuwaj taśmą do pakowania. Oszczędzisz około złotówki na metrze, w porównaniu z czyszczącym wałkiem do ubrań.

32. By zawiasy w drzwiach nie skrzypiały, spryskaj je... lakierem do włosów. Oszczędzisz 10 zł na specjalnym płynie.

33. Chcesz, by po praniu kolorowe rzeczy nie wyblakły? Pierz je z kostką cukru włożoną do bębna. Rzeczy zachowają soczysty kolor jak po użyciu drogiego proszku (ok. 16 zł za pudełko).

34. Chcesz tanio wyprać dywan? Użyj wody z małą ilością octu i szamponu. Oszczędzisz 100 zł na firmie piorącej!

35. Zwiększaj wydajność płynu do naczyń. Dodaj do butelki 2 łyżki octu. Wstrząśnij przed każdym użyciem. Płyn starczy na dwa razy dłużej. Oszczędność na butelce 3–5 zł.

Niższe rachunki

36. Obniżaj temperaturę prania. Pierz zamiast w 60 st. – w 30 st. C. Zmniejszysz zużycie prądu o dwie trzecie. Oszczędność: 120 zł na rok!

37. Używaj zmywarki, gdy jest wypełniona. Oszczędzisz 20 procent wody i prądu.

38. Mniej płać za ogrzewanie. Korek dobrze ociepli (i udekoruje!) ściany.

39. Opłacaj faktury przez internet. Oszczędzisz na każdej od 50 gr nawet do 2,5 zł.

40. Nie spóźniaj się z płatnościami. Od nieuregulowanych w terminie kwot są naliczane odsetki ustawowe, które wynoszą 13 proc. w skali roku.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również