Jak oszczędzać każdego dnia: Porady

Wczasy, wyjazdy, wycieczki...

Kup majówkę na portalu grupowych zakupów! Trafiają się prawdziwe okazje, np. za 799 zł: 3 noclegi dla 2 osób w 5-gwiazdkowym hotelu w Kołobrzegu albo za 699 zł: 3 noclegi dla 2 osób w 4-gwiazdkowym hotelu w Bieszczadach – zniżka 52 proc.

17. Kupuj last minute! Jeśli to możliwe, planuj urlop... w ostatniej chwili. Zniżka od osoby za wczasy last minute to 100–200 zł i więcej (np. tui.pl).

Reklama

18. Może wyjazd rodzinny za granicę? To się opłaca, bo za dziecko do 2 lat nic nie płacisz (w większości biur), a za 12–14-letnie – część ceny. Gdy jesteś w wieku 50+, zniżka dla ciebie i osoby towarzyszącej wyniesie ok. 20 proc. (np. do Hiszpanii).

19. Wymień walutę najtaniej! W kantorach internetowych jest najkorzystniejszy kurs (np. na wymianie 100 euro oszczędzisz do kilkunastu złotych w porównaniu z kantorem w banku).

20. Za granicę zabierz podstawowe leki. W niektórych krajach nawet preparaty przeciwbólowe mogą być bardzo drogie (np. w Turcji za aspirynę zapłacisz kilka razy więcej niż u nas).

21. Chcesz zaprosić znajomych do restauracji? Wcale nie musisz stracić na to majątku! Możesz mieć w restauracji znaczną zniżkę, jeśli jesteś klientką portalu zakupów grupowych (zniżki do 70 proc.). 22. Korzystaj z promocji na stacjach benzynowych. Na karcie klienta zbierasz punkty za tankowanie (3 pkt. za 2 l benzyny) i wybierasz coś gratis z katalogu (np. za 300 pkt. płyn do spryskiwaczy).

23. Tanio wyczyść tapicerkę w aucie. Na portalu zakupów grupowych zamów pranie (płacisz np. 59 zł, a nie 130 zł).

Tańsze pranie i sprzątanie

24. Sprawdzaj sposób prania, gdy kupujesz ubrania. Pralnia kosztuje! Np. upranie spódniczki 15 zł, żakietu 20 zł!

25. Kupuj rzeczy z niegniotących się tkanin. To oszczędność do 50 zł rocznie.

26. Korzystaj z kuponów do pralni. Znajdziesz je na stronach www pralni, kupisz na portalach zakupowych. Oszczędzisz do 50 proc.

27. Poproś o rabat w pralni. Gdy zaniesiesz np. 5 rzeczy, to szóstą upierzesz ze zniżką.

28. Sama zrób odświeżacz powietrza. Wystarczy woda z sokiem z cytryny (na szklankę wody sok z 1/2 cytryny). Przelej do butelki z atomizerem. Rozpylaj w pomieszczeniach. Oszczędzisz do 15 zł na opakowaniu.

29. Odetkaj odpływ wanny... bez chemii. Pomoże proszek do pieczenia oraz zwykły ocet (torebkę proszku zalej 1/3 szklanki octu). Po 2 minutach nalej do odpływu gorącej wody. Oszczędzisz na preparacie ok. 12 zł.

30. Tanio wypoleruj zlew. Natrzyj go wewnętrzną stroną skórki pomarańczy, potem wypoleruj miękką szmatką. Oszczędność: 4 zł na płynie do stali nierdzewnej.

31. Sierść i kłaczki z ubrań usuwaj taśmą do pakowania. Oszczędzisz około złotówki na metrze, w porównaniu z czyszczącym wałkiem do ubrań.

32. By zawiasy w drzwiach nie skrzypiały, spryskaj je... lakierem do włosów. Oszczędzisz 10 zł na specjalnym płynie.

33. Chcesz, by po praniu kolorowe rzeczy nie wyblakły? Pierz je z kostką cukru włożoną do bębna. Rzeczy zachowają soczysty kolor jak po użyciu drogiego proszku (ok. 16 zł za pudełko).

34. Chcesz tanio wyprać dywan? Użyj wody z małą ilością octu i szamponu. Oszczędzisz 100 zł na firmie piorącej!

35. Zwiększaj wydajność płynu do naczyń. Dodaj do butelki 2 łyżki octu. Wstrząśnij przed każdym użyciem. Płyn starczy na dwa razy dłużej. Oszczędność na butelce 3–5 zł.

Niższe rachunki

36. Obniżaj temperaturę prania. Pierz zamiast w 60 st. – w 30 st. C. Zmniejszysz zużycie prądu o dwie trzecie. Oszczędność: 120 zł na rok!

37. Używaj zmywarki, gdy jest wypełniona. Oszczędzisz 20 procent wody i prądu.

38. Mniej płać za ogrzewanie. Korek dobrze ociepli (i udekoruje!) ściany.

39. Opłacaj faktury przez internet. Oszczędzisz na każdej od 50 gr nawet do 2,5 zł.

40. Nie spóźniaj się z płatnościami. Od nieuregulowanych w terminie kwot są naliczane odsetki ustawowe, które wynoszą 13 proc. w skali roku.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Kiedy przedawniają się nasze należności

    Czy możesz podać do sądu osobę, która przez pięć lat nie oddaje ci pieniędzy? Jak długo sama możesz być ścigana za zapomniany dług sprzed lat? Sprawdź to. więcej