Jak sprawdzić, czy jestem na liście dłużników

Mój mąż został zwolniony z pracy i przez cztery miesięce nie płaciliśmy czynszu w spółdzielni. Na szczęście udało mu się znaleźć nową pracę i uregulowałam dług. Jak mogę sprawdzić, czy nie jestem na krajowej liście dłużników? Maria z Sosnowca

W naszym kraju dane o dłużnikach gromadzą biura informacji gospodarczej (BIG). Są trzy tego typu firmy: Krajowy Rejestr Długów, InfoMonitor oraz Rejestr Dłużników ERIF. Każda z nich ma swój własny rejestr. Informacje o dłużnikach mogą zamieszczać tam m.in. banki, operatorzy telefonii komórkowej, spółdzielnie mieszkaniowe, zakłady energetyczne, gminy oraz firmy windykacyjne.

Reklama

Podstawowym warunkiem jest to, że dług jest przeterminowany o co najmniej 60 dni i wynosi minimum 200 zł – gdy dłużnikiem jest konsument oraz 500 zł – gdy długów nie spłaca firma. Jednak zanim to zrobią, na miesiąc przed dokonaniem wpisu powinny zawiadomić o tym dłużnika, przesyłając mu wezwanie do zapłaty listem poleconym.

By się upewnić, że nasze dane nie widnieją w żadnym z BIG-ów, trzeba zamówić raporty. Można to zrobić przez internet, korzystając ze stron: www.konsument.krd.pl/jak-sprawdzic-siebie, www.infokonsument.pl oraz www.big.pl. Raz na pół roku raport otrzymamy bezpłatnie.

Warto pamiętać, że jeśli dług został spłacony, to wierzyciel powinien usunąć pani dane z rejestru dłużników w ciągu 14 dni. Jeśli tego nie zrobił, grozi mu kara grzywny do 30 tys. zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Kiedy przedawniają się nasze należności

    Czy możesz podać do sądu osobę, która przez pięć lat nie oddaje ci pieniędzy? Jak długo sama możesz być ścigana za zapomniany dług sprzed lat? Sprawdź to. więcej