Jak sprawdzić, czy jestem na liście dłużników

Mój mąż został zwolniony z pracy i przez cztery miesięce nie płaciliśmy czynszu w spółdzielni. Na szczęście udało mu się znaleźć nową pracę i uregulowałam dług. Jak mogę sprawdzić, czy nie jestem na krajowej liście dłużników? Maria z Sosnowca

W naszym kraju dane o dłużnikach gromadzą biura informacji gospodarczej (BIG). Są trzy tego typu firmy: Krajowy Rejestr Długów, InfoMonitor oraz Rejestr Dłużników ERIF. Każda z nich ma swój własny rejestr. Informacje o dłużnikach mogą zamieszczać tam m.in. banki, operatorzy telefonii komórkowej, spółdzielnie mieszkaniowe, zakłady energetyczne, gminy oraz firmy windykacyjne.

Reklama

Podstawowym warunkiem jest to, że dług jest przeterminowany o co najmniej 60 dni i wynosi minimum 200 zł – gdy dłużnikiem jest konsument oraz 500 zł – gdy długów nie spłaca firma. Jednak zanim to zrobią, na miesiąc przed dokonaniem wpisu powinny zawiadomić o tym dłużnika, przesyłając mu wezwanie do zapłaty listem poleconym.

By się upewnić, że nasze dane nie widnieją w żadnym z BIG-ów, trzeba zamówić raporty. Można to zrobić przez internet, korzystając ze stron: www.konsument.krd.pl/jak-sprawdzic-siebie, www.infokonsument.pl oraz www.big.pl. Raz na pół roku raport otrzymamy bezpłatnie.

Warto pamiętać, że jeśli dług został spłacony, to wierzyciel powinien usunąć pani dane z rejestru dłużników w ciągu 14 dni. Jeśli tego nie zrobił, grozi mu kara grzywny do 30 tys. zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Świat & Ludzie

Zobacz również